ZALOGUJ SIĘ

niestety słuch mnie zawodzi, POMOC - wymowa słowa "wonder"

zmodyfikowany: 3 miesiące temuostatnia aktywność: 2 miesiące temu
takie proste słówko
WONDER / w ʌ n dᵊ/ diki & cambridge]
/ w (e) n d (e) r/ /
WONDERFUL

czy w audio haseł słyszycie podany zapis fonetyczny?
to samo pytanie dotyczy wszystkich podanych zdań przykładowych?

mam z tym duży problem. zapis fonetyczny ze słownika Cambridge, nie pomógł rozwiązać, jakiej wymowy mam się nauczyć. Mam z tym duży problem.
abmmichal
piotr.grela - Ze wszystkimi słownikami jest jeden mały problem, mają tylko jedną wymowę i nie zawsze tą najbardziej powszechną... Pozdrawiam Ciebie serdecznie Michał

One more "ting" :-)
Np. w Londynie słówka:
black, cat itp. - wymawiane są black, cat bez "asha" - ⟨æ⟩
- 2 miesiące temu zmieniany: 2 miesiące temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

W audio w pierwszej wersji słyszę na początku "o", w drugiej "a", czyli ta druga wersja bardziej przystaje do zapisu fonetycznego.
E
Elzbieta.Lukawska
3 miesiące temuzmieniany: 3 miesiące temu
abmmichal - dzięki za post. - 3 miesiące temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Odsłuchujac wymowy zrozumiałem "wander" - wędrować
Ciekaw jestem spostrzeżeń innych osób. Moja fonetyka nadal kuleje 😅
N
nikus1166
abmmichal - tutaj mamy problem chyba z tym, że wonder, i wander nieznacznie się róźnią w wymowie.
Kilka wariantów poprawnej wymowy przez użytkowników nie ułatwia aní zrozumienia słów w zdaniach ani naukí tych wyrazów.
- 3 miesiące temu
abmmichal - zawsze korzystałem z międzynarodowych znaków fonetycznych.

Nie przykładałem się jednak do nauczenia symboli, ich zapisywania, odczytywania.

Od jakiegoś miesiąca zabrałem się do nauki tego systemu zapisu poważnie. Jest to mój cel nauki w średnim okresie czasu.

Jestem bardzo zadowolony podjęcia się tego zadania. widzę korzyści w nauce ortografii, wymowy, mechanizm zapamiętywania słów, itp.

Stworzyłem własny system znakōw, oparty o alfabet polski, co bardzo ułatwia naukę.
- 3 miesiące temu
elderflower - Też słyszę słowo "wonder" wymawiane tak jak "wander". Wyraźnie jest "o".
W słowniku Cambridge słychać bardzo dobrze dźwięk "a". W wymowie słowa "wonder" jest dźwięk 'ʌ', który wymawia się jak "a" (np. w słowie 'up').
- 2 miesiące temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wymowa tego słówka jest specyficzna. Na podstawie kilku źródeł zauważyłem, że w brytyjskiej wymowie słówko to jest czytane bardzo podobnie do "wander" z dźwiękiem przypominającym "o" (co zostało wspomniane w tutejszych komentarzach), natomiast już w amerykańskiej wymowie o wiele łatwiej "wyłapać" dźwięk /ʌ/, czyli ewidentnie słyszalne "a".

Oto kilka innych rzetelnych źródeł, które posiadają nagrania wymowy tego słówka:
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/wonder
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/wonder_1
https://www.collinsdictionary.com/dictionary/english/wonder
TomekK7
Pracownik eTutor
abmmichal - dziękuję TomkuK7. mi nie zawsze udaje wprowadzić linki.
popracuję z nimi- bo nawet cambridge dic., to inna wersja.
- 2 miesiące temu zmieniany: 2 miesiące temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

zdaje się, że wybiorę dwie wersje standardowe, a w swoim angielskim inne wersje będę odrzucał, przynajmniej przez pewien czas. To znaczy przez co najmniej dwa. Lata.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki