Problem z wymową jezyka Angielskiego oraz Polskiego

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Witam, Mam bardzo duzy problem z wymową słów . Niestety teraz tego dostrzegłem bo nie rozmawiałem po angielsku około dwoch lat , kiedys nie miałem takiego problemu jak teraz. Czy macie jakies patenty zeby to poprawic ?
Pepe290594

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Cześć,

z mojej strony mogę Ci polecić nasz kurs wymowy Say it! Jest on dostępny za monety zdobyte w naszym serwisie. Możesz o nim więcej przeczytać na naszym blogu: https://www.etutor.pl/blog/175/Przelam_strach_przed_mowieniem_-_po_prostu_Say_It.html. Jeśli chodzi o ćwiczenie wymowy to sprawa jest prosta – trzeba mówić i nie ma na to innej rady. Dobrze jest też zacząć lekcje z nativami (niestety, dość często liczą sobie ciężkie pieniądze za lekcje). Oprócz tego zostaje słuchanie i oglądanie angielskich filmów, piosenek, transmisji i powtarzanie poszczególnych słów, zwrotów, zdań. Czytanie tekstów na głos też jest pomocne (w szczególności, gdy mamy również nagranie nativa). Możliwości jest całkiem sporo. Najważniejsze to przełamać opory i po prostu mówić ;)

Pozdrawiam
Michał
michal.br

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Można też śpiewać lubiane piosenki razem z wokalistą. Nie znasz zbyt dobrze tekstu? To nie problem. Wchodzisz na www.tekstowo.pl, wyszukujesz potrzebny tekst, drukujesz i... śpiewasz! Warto wybrać autentycznie preferowane utwory, bo to podkręca motywację.
parseq

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

pepe: to jest problem Trudy, ale da się czynić postepy. Osobiscie, bardzo mi pomaga kurs eTutor. Mimo błędòw: kurs i Diki; oba te narzędzia są dobre do efektywnej nauki wymowy. Poza tym pomagają nauczyciele szkoły eTutor. Ostatecznie nie należy przejmować się, że wymowa nie jest idealna. Jednak nieustannie trzeba walczyć o wymowę. Traktowanie po macoszemu nauki wymowy to jeden z podstawowych błędów w nauce angielskiego.

Nauczenie się poprawne słòw to pierwsza linia walki o wymowę. Mam sporo doświadczeń. Proponuję staranne korzystanie z ćwiczeń naśladowania oraz korzystanie z narzędzia alfabetu fonetycznego. zawsze odpowiadaj sobie, czy słyszysz i naśladujesz to co zapisane w transkrypcji?

postepy przyjdą. jeśli rzeczywiście będziesz zainteresowany to będziemy poszerzali ten wątek. parseq podpowiada barszo dobrą technikę. dzisiaj, czytanie bez nagrania dla celòw wymowy to nie jest pierwszy sort ćwiczenia.

powodzenia,
abmmichal
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

To zależy, jak bardzo chcesz poprawić tę wymowę. Żeby być lepiej rozumianym przez większość rozmówców wystarczy słuchać dużo po angielsku i robić to, o czym napisali przede mną. Dzięki prostym ćwiczeniom i słuchaniu wymowa sama się z czasem poprawia.

A jeśli chcesz mówić dokładniej, to musisz nauczyć się fonetyki tego języka i jego podstawowych dźwięków, bo często się to pomija. Ja też musiałem się tego uczyć samemu po wszystkich latach spędzonych w szkole. Niektórym zależy na tym, żeby mówić z określonym akcentem. Innym wszystko jedno. Jeśli zaliczasz się do tej pierwszej grupy i chcesz opanować wymowę American albo British, to warto na początku porównywać te dwa akcenty, żeby umieć zauważyć różnice. Nie żeby to było coś trudnego, bo od razu słychać, ale szukanie różnic pomaga w zrozumieniu, z czego wynikają, jakich dźwięków dotyczą itd.
W kwestii fonetyki mogę polecić podcasty i filmiki na youtubie pod hasłem "english pronunciation", szczególnie w wersji US:
https://beckeraccentreduction.com/free-podcasts/
https://pronuncian.com/
na UK za bardzo się nie znam, ale ten filmik jest ciekawy https://www.youtube.com/watch?v=G4Z5qngn-48

Nagrań jest dużo, ale wiadomo - nie trzeba robić wszystkiego. Angielski ma dużo dźwięków, których nie ma w polskim, dlatego dobrze się przynajmniej z nimi oswoić i, na miłość boską, nie wymawiać "doing" z /g/ na końcu, tylko poprawnie przez /ŋ/. Tak przy okazji tego /ŋ/, możesz korzystać ze słownika Cambridge https://dictionary.cambridge.org/ przy każdym wyrazie są dwie wersje wymowy i zapis fonetyczny w alfabecie IPA. Przykład: https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/home Jest wymowa UK i US, a obok zapis w IPA. Jest to o tyle pomocne, że widać wyraźnie, które głoski wchodzą w skład danego wyrazu i można się ich uczyć osobno. Nie tylko powtarzać za lektorem, ale też próbować zrozumieć, jakich dźwięków się używa. Wszyscy na tym forum polecają diki.pl, bo to słownik związany z etutorem. Z tego, co widzę, ma podobne funkcje i sprawdzi się dobrze do takiej nauki, jeśli koniecznie chcesz po polsku. Tak ostatecznie trzeba mieć na uwadze, że jeśli nie wykształciło się aparatu mowy do danego języka w ciągu pierwszych kilku lat życia, to niezwykle ciężko jest nauczyć się mówić tak jak ktoś, kto używa angielskiego od dziecka. Trzeba pogodzić się z tym, że idealnie to raczej nigdy nie będzie, a bogactwo angielskiego polega też na tym, że obejmuje dużo akcentów i dialektów, z polskim włącznie, dlatego nie ma co się obawiać.

BTW
Był niedawno podobny temat, gdzie padło dużo odpowiedzi. Może się przydać
https://www.etutor.pl/forum/thread/985725-Wielki_problem_z_mowieniem._Pomocy.html
Gość
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu
abmmichal - newyork - dzięki - 3 lata temu
DDerek - Bardzo pomocny będzie blog Arleny Witt - Po Cudzemu - https://www.youtube.com/channel/UCIj6yjWVKPKO5zNLBjQ8Beg - 3 lata temu
piotr.grela - Pani Arleta tak jak angielska Lucy dziala mi na nerwy... Troche jej vlogi sa rozciagniete... - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.