ZALOGUJ SIĘ

Notatki własne w logu własnyn Repetition

zmodyfikowany: 4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Wydaje się, że jest to zagadnienie ważne. Długo już korzystam z eTutora. Repetitions to ważna część metody tej szkoły.

Zasób haseł w moim logu Repetitions jest bardzo duży, za duży. Jednak moja obserwacja jest taka, iż dobra notatka do hasła, niweluje nieskuteczność jaką powoduje nadmiar haseł. Mogę dzięki temu nie zajmować się problemem nadmiaru haseł.


Czy robicie notatki w waszym logu Repetitions ( co Wam to daje)?
Jakich zagadnień dotyczą notatki np. wymowy, intonacji, znaczenia/znaczeń wybranych haseł? Inne?

Bezsprzecznie ramka na notatki powinna być większa, oraz edytorsko bogatsza w funkcje.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 10

Liczę na głosy fanów platformy oraz tych którzy są krócej w tej szkole. Bardzo ten czat może mi pomóc w nauce.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Robię notatki do słówek, gdy chce zaznaczyć w jakim przypadku się go używa czy coś w tym stylu i aby nie pomylić go z innym słowem o tym samym znaczeniu. Nie potrzebuję na to dużo miejsca
InnaWikka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć Michał!

Może to zbyt duże ułatwienie ale robię sobie takie notatki np. w słowie "smother":
Dodałem taką notatkę:

" smo...r / (v) to kill someone by putting something on their face in order to deprive them of air / The woman was smo...red with a pillow while she was asleep"

Notatki muszą być takie szczegółowe aby wiedzieć, że w pytaniu nie chodzi o "stew","suffocate", "stifle" czy "strangle".
piotr.grela
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dziękuję - Niestety mam zapchany poranek, nie mogę bardziej skrupulatnie teraz odpowiedzieć. Ale napiszę dzisiaj.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W notatce do elementu zostawiam sobie informację o jaki wariant odpowiedzi _NIE_ chodzi. Jest to niezbędne przy elementach posiadających więcej synonimicznych albo zbliżonych odpowiedzi. (Czasem zostawiam sobie podpowiedź w formie ilości potrzebnych liter.)
Jeśli do systemu powtórek wprowadzam zdanie z wykropkowaną luką albo zdanie/zadanie z kilkoma wariantami do wyboru, stosowane do utrwalenia jakiejś konstrukcji gramatycznej, to w notatce zostawiam sobie numer lekcji z omówieniem tego materiału. W ten sposób mogę potem do opisu mechanizmu gramatycznego szybko wrócić, w razie "wyparowania z pamięci".

Wsparcie edytorskie: w obrębie notatki działa funkcja wytłuszczenia wybranej części tekstu. (Trzeba ją wziąć w podwójne gwiazdki, tzn.: "Część normalna, XXa teraz wytłuszczonaXX.", gdzie każdy 'X' zastępujemy '*'.)
parseq
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Parseq:
To co napisałeś, to był mój pierwszy odruch w zapisach haseł do powtórek.
------
Robiłem to tak, i tak dalej zapisuję:
- płakać, szlochać /// weep
Notatka:
Not to cry, lub cf. cry; częściej
====
Krok kolejny synonimy. W Diki są zapisywane synonimy, ale jest wiele braków i błędów. Wiele współpracowałem z Panią Olą Bracką, bowiem tylko pozornie sprawa jest prosta.

Przy weep Diki podaje sob.

Sprawdzałbym czy cry nie będzie synonimem. W tym wypadku nie, bowiem szukam tylko bardzo mocnych synonimów, ale zapisałbym cf. cry.

Podstawową sprawą jest wymowa, i ortografia, ale przy tym haśle nie ma tu problemów.

Przy następnym wpisie pokażę inne zagadnienia, które wpisuję do okienka.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Teraz rano wykonałem taki zapis:

miejsce zamieszkania, ( przebywania)

ABODE formal, w mojej głowie tylko brzmią słowa kuzyna Collinsa " this is my humble abode" z Pride and Prejudice. Zaskoczyło mnie owo formal, w rezultacie dodałem w okienku, również formal RESIDENCE czyli termin który mi pasował i który dobrze znam.

Zupełnie inny powód notatki:
Kwestia sporna, odpowiedź sticking point.

W życiu bym nie trafił w poprawną odpowiedź, ani w zakres stosowania tego terminu. Zapisałem angielską definicję oraz zdanie przykładowe z M-Webster dictionary. Ważne, że Webster wyraźnie zaznacza, celowość użycia terminu w negocjacjach.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jeszcze, raz wracam do logu Powtórki; powtórki są ważne w nauce, szczególnie w ramach tego logu - każdy z nas go ma, jeśli jest studentem szkoły eTutor pl.

Piotr G., stosuje nowoczesne metody statystyczne by ładować swój zbiór właściwą terminologią, słownictwem. Niedługo będę musiał się przeprosić z tą techniką, bo to co do zasady może dobrze ukierunkować naukę, by uczyć się potrzebnego. I poprawnego słownictwa.

Sam zamiast statystycznego narzędzia, kieruję się semantyką wyrażeń i czuciem własnym. To jest jednak za mało, by nie utopić się w wyborze słownictwa do nauki.

Na dzisiaj, mogę powiedzieć, że po długim pobycie w szkole, opanowałem, moje zapisy i komentarze. To jest ważne, gdyż uczę się poprawnie ENTRY, z wymową, znaczeniami, gramatyką itd. Gdy ENTRY się powtarza, to zasadniczo nie dłubię w poszukiwaniach, ale powtarzam oraz ewentualnie coś uzupełniam.

Oczywiście weryfikacja moja zaczyna się od zgłoszenia problemu bardzo dobrym i życzliwym nauczycielom eTutor. Gdy hasło wraca do powtórki, to zapisy moje powodują iż do tej korekty już nie wracam. Po dwu trzech cyklach na pewno, kolejne powtórki to już utrwalanie hasła.
Może to brzmi ogólnikowo, ale dla mnie jest ważne w nauce. Może komuś się przyda.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wprawdzie ten wątek zamarł, jednak uważam za niezmiernie ważny.

moje, czy nie moje zapisy są skrótowe, i zindywidualizowane, co oznacza zapis jest wprowadzany według potrzeb autora. Te skróty czytelnikom mogą nie odpowiadać

Jednak najważniejsze jest, by jak najlepiej wykonywać ćwiczenia Repetition.

Dzisiaj jeszcze powiem o jednym elemencie zapisów notatek. Często jest błędny zapis fonetyczny. Teraz bardzo mocno zwracam uwagę na wprowadzanie uwag oraz zmian fonetycznych.

Jest to realne wzmocnienie poprawnej nauki wymowy.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu
piotr.grela - Dzięki Michał za inspiracje, rzeczywiście w notatkach można dodawać własną wymowę transkrypcje bo np. "library" tutaj w Londynie wymawia się jak: /ˈlʌɪbri/

Brytyjska wymowa bardzo zróżnicowana jest geograficznie, na północy Wielkiej Brytanii słówka: "fun", "gun"- wymawia się jak "fu:n", "gu:n".

Ciągle nie mogę się przyzwyczaić do niestandardowej gramatyki: "he don't", "she don't", "I am sat", "She was stood" :-)
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Piotrze dziękuję, sądzę że każdy ma swoją rutynę ale ona powinna się rozwijać. Uważam inspiracje za potrzebne. Ty Piotrze jesteś mistrzem inspiracji, co jest przydatne w nauce.

Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy jak sądzę.

W Diki jest wiele nieścisłości błędów. Wyłapujemy je w notatkach, i gdy koło fortuny powróci szybko ewentualne wątpliwości znikają.

Wreszcie konkretne hasło ma kilka znaczeń i z różnych dziedzin, ja uczę się znaczenia ogólnego i tego które podpada pod moje zainteresowania; nie wszystkich haseł. Zapisanie tej informacji w notatce bardz jest pomocne.

To co napisałeś o fonetyce jest bardzo ważne. Ale też w Diki wymowa hasła, i wymowa w zdaniu bywają różne ( trzeba wyłapać i US /Br oraz błędy wymowę do nauki. Naprawdę te zagadnienia fonetyczne są ważne do nauki i by rozumieć co nativi mówią ect.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu
piotr.grela - Po Ci Michał szczerze, średnio znam na gramatyce angielskiej, szczególnie na tej, którą rzeczywiście w rozmowie codziennej Brytyjczycy używają.

Większą wagę zacząłem przykładać do wymowy a zwłaszcza denerwuje mnie, że nie ma dobrego słownika który by opisywał więcej niż jedną wymowę słówek.
Wszystkie słowniki opisują wymowę słów według akcentu RP a nawet w tym akcencie, jest kilka alternatywnych rodzaji wymów.
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki