ZALOGUJ SIĘ

Nauka angielskiego, a jego rozumienie na żywo :)

6 miesięcy temuostatnia aktywność: 4 miesiące temu
Moi mili postanowiłem podzielić się z Wami moim problemem. Otóż nie mam wielkich wymagań edukacyjnych, jeśli chodzi o moja osobę. Myślę, że poziom A1 plus "trochę" A2 wystarczyłby mi w zupełności, aby marnie nie zginąć w Londynie. Nie uczestniczę w lekcjach z nauczycielem. Postawiłem na etutor i duolingo. Ma to dobre strony, bo mnie dyscyplinuje i wynika z chęci, a nie że "mama kazali".
Zacznijmy od tego: po co mi ten Inglisz? Ano po to, że jak się go nie zna, albo tak jak w moim przypadku trochę zna, a trochę się przekręca i dopowiada po swojemu, to można sobie wstydu narobić Szczególnie gdy w radiu prowadzisz audycje robiąc za "pana redaktorka" co to poprawnie nie potrafi piosenki zapowiedzieć albo tekstu zacytować. Wstyd i zniesmaczenie wewnętrzne. Dlatego uparłem się coś z tym zrobić. Stąd etutor, diki i duolingo. Po kilku miesiącach jak twierdzą znajomi jest dużo lepiej. To buduje, ale oczywiście nie powoduje, że na przysłowiowych laurach spoczywam. Chciałbym poczuć się PEWNIEJ. A pewniej poczułbym się gdybym bez problemu ROZUMIAŁ co do mnie po angielsku mówią. A ja wytrzeszczam gały i jedyne co robię, to błagam: "speek slowly please, my english is very poor" :)
Nie mam praktyki w mówieniu i w rozumieniu "normalnej" angielskiej gadki.
Czy są jakieś sprawdzone sposoby na to, aby sobie samemu pomóc?
Próbowałem zapisywać się na jakichś portalach, gdzie przez czat ponoć można prowadzić konwersacje angielsko -polskie (ja uczę się angielskiego, a mój angielskojęzyczny rozmówca polskiego), ale to ściema. Zero odzewu. No, chyba że szukałem w nieodpowiednich miejscach.
Poza tym jestem już starym dziadem, a takim jak ja nie łatwo nawiązywać kontakt z nastoletnią bracią (takiej uczącej się jest najwięcej) No i przełamanie się. Przezwyciężenie wstydu w mówieniu i wstydu, że się czegoś nie rozumie. To jest chyba największa blokada.
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi. Jeśli oczywiście komuś zechce się wgłębić w temat
Ściski
Andrzej
P
popetelony

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

I think so. You learn English at A1 and A2 levels, which is very good. However, I have been learning English for 4 years, 1 and 2 hours every day. I don't feel like I know the language to cope abroad. However, I am writing this text by heart.
Regards.
W
waclawpoltorak

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jeśli chodzi o rozumienie ze słuchu to mnie pomogło słuchanie podcastów. Cały czas i przy wszelkiej okazji. Wiele razy tych samych. Pobierałam je na odtwarzacz i puszczałam "w tle" robiąc coś w domu, stojąc w korkach w samochodzie. Nie chodziło nawet o to aby jakoś się na nich w pełni koncentrować przez cały czas ale żeby słuchać i wyłapywać/powtarzać fragmenty. Kiedyś było dużo o różnym stopniu skomplikowania na stronach BBC. etutor też ma sporo bardzo fajnych.
Powodzenia
B
Barbara.m

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podpinam się pod temat. A do tego dodam jeszcze: odpowiedzieć/mówić. Niby 1000ce słówek w powtórkach, każde na 100% wykonane, a jak mam sklepić zdanie to nagle jak ryba na lądzie ... porażka.
E
ecurdan
darkobo - Normalka :)
Trzeba próbować. Układać zdania w myśli, mówić na głos (gdy nikt nie słyszy ;), pisać krótkie teksty (sprawdzać je korzystając np. z ChatGPT lub modułu sprawdzania pisowni w MS Word lub innych aplikacjach.
Warto też uczyć się na pamięć tekstów ulubionych piosenek i/lub wierszy -stosunkowo łatwo wchodzą do głowy, a później masz gotowe sformułowania.
- 6 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

1. Słuchanie ale i powtarzanie! od jakiegoś czasu na etutor jest możliwość nagrywania się i sprawdzania własnej wymowy. Metodycznie rób te lekcje jedna za drugą nawet jak nie chcesz iść dalej to opanuj te poziomy naprawdę dobrze A1 -2 ale na zasadzie, że wypowiadasz słowa za lektorem na głos dobrze lub w miarę dobrze naśladując lektora, jeśli będziesz się uczył biernie bez mówienia na głos nie usłyszysz co do Ciebie mówią, bo nie wyćwiczysz swojego ucha. 2. Twoja praca radiowa -jeśli potrzebujesz tytuły piosenek, przygotuj tytuły po angielsku, sprawdź jak się wymawia i sam powtórz kilkanaście zanim wypowiesz je na antenie. 3. Podcasty na Twoim poziomie 4. Bajki do słuchania np. świnka peppa lub inne - wiem, że to dziwnie brzmi ale chodzi o osłuchanie się z językiem plus włączone napisy. Na wyższych poziomach będzie Ci brakować słownictwa - stopniowo podwyższaj poziom ale zacznij od tego, na którym aktualnie jesteś.... przy czym niektórzy od razu otaczają się językiem na wyższym poziomie ale to na zasadzie że radio włączone i słuchasz biernie i wyłapujesz słówka
J
jowo01
5 miesięcy temuzmieniany: 5 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Moje rady, słuchaj dużo :) i to realnych rozmów, a nie rozmówek z płyty dołączonej do kursu. Dziś mamy tak wiele możliwości, osobiście mam kilka fajnych kanałów na YT których słucham codziennie, plus wiadomości. Czytaj na głos książki, wiadomości. Jakie było moje zdziwienie jak uczyłem się niemieckiego z rozmówek które rozumiałem w 100 %, dużo umiałem powiedzieć, a w Niemczech totalnie zgłupiałem jak do mnie mówił nieznajomy. Dlatego dziś słucham dużo różnych osób, jeden mówi szybciej, drugi wolniej, trzeci ma inny akcent itd.
J
jarekmroz159
nikus1166 - Jakie kanały na YouTube są Twoje ulubione? Gdzie słuchasz wiadomości? BBC? - 4 miesiące temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.