ZALOGUJ SIĘ

Be made from a be made of - jaka jest między nimi różnica?

13 lat temuostatnia aktywność: 7 lat temu
Jaka jest różnica pomiędzy:

be made from sth
a
be made of sth
?
model

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Witam
------------------------------------
made of:
Używamy gdy coś zostało wybudowane/zrobione z materiałów, które nie podlegają zmianom po utworzeniu nowej rzeczy, np.

Most tables are made of wood.
[drewno pozostało drewnem]
A modern desk is made of glass and aluminium.
[szkło i aluminium zostało szkłem i aluminium]
------------------------------------
made from:
Używamy gdy coś zostało wybudowane/zrobione z materiałów/składników, które tracą swoje pierwotne właściwości, np.

A cake is made from flour, water and sugar.
[mąka, woda i cukier nie występują już oddzielnie i w cieście ich nie zobaczymy osobno]
------------------------------------

Pozdrawiam
quantum137
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
absolwentka - Treściwe wytłumaczenie. Przydało się i dziękuje ;) - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jeżeli coś jest zrobione z 1 rzeczy - is made of; z wielu is made from :) Ale to nie jest naprawdę istotne, bo nikt tego nie przestrzega.
mgaluszewska

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Mnie by jeszcze interesowało - czy są sytuacje kiedy można użyć make of i make from zamiennie? oczywiście nie na zasadzie iż rodzimi użytkownicy tej zasady nie przestrzegają.

Poza tym sam raczej znałem zasadę podaną przez " m galuszewską " a nie tę podaną przez " quantum".
Pewnie quantum ma rację. Poza tym to nie wygląda tak iż jedna zasada rozszerza drugą. Mogą one być sprzeczne.

Bardzo proszę Panie i Panów opoiekujących się tym forum z e Tutor o pomoc.
abmmichal
kasia.szczep - Wyjaśnienie @quantum jest jak najbardziej prawidłowe, nic dodać, nic ująć ;-) Nie spotkałam się z sytuacjami, żeby "made of" i "made from" mogły być stosowane zamienne. Różnica między nimi jest dość wyraźna. Panie Michale, jeśli ma Pan wątpliwości dotyczące konkretnego przypadku, może Pan przytoczyć zdanie, a pomożemy. Bez kontekstu ciężko cokolwiek analizować. Pozdrawiam ;-) - 8 lat temu
abmmichal - Pani Kasiu dzięki - ta zasada to najważniejsza sprawa. Jednak jak widać jej nie znałem. Teraz będę analizował przy każdym przykładzie i ewentualne wątpliwości będę tutaj zgłaszał. - 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

The plane is made from a sheet of paper.

The sentence from repetition log.

Jesli z jednego to from okay.
Ale przecież papier jest papierem w samolocie z papieru; tak jak drewno jest drewnem w stole z drewna.

Czyli czy to zamienność zasad - która zasada ma priorytet?

Czy też w zdaniu jest błąd?

Pani Kasiu liczę na Pani zaangażowanie w ten wątek zgodnie z obietnicą.
abmmichal
7 lat temuzmieniany: 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki