ZALOGUJ SIĘ

Przedimki kiedy mam wiedzieć czy przed przedimkiem postawić a ,an , the?

12 lat temu
Nie do końca rozumiem kiedy przed rzeczownikami stawiać a,an lub the.
alinu
piter_c - Zadałaś jedno z trudniejszych pytań w j. angielskim. Mam książkę liczącą ok. 250 stron na ten temat :) . - 12 lat temu
TopMan - Prawda, nie wiem czy jest ktos kto dokladnie wie jak i kiedy je stosowac.
Na wlasne oczy widzialem te same zwroty uzyte z "the" lub bez niego.
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

slawek4

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podstawowe użycie masz omówione w lekcji. Jeśli po zapoznaniu się z nim masz nadal problem ze zrozumieniem, spróbuję wyjaśnić to własnymi słowami.

A/AN:
Przedimków "a/an" używa się przed rzeczownikami policzalnymi (czyli takimi, które da się policzyć "na sztuki") w liczbie pojedynczej, bo "a", "an" jest równoznaczne z "one" (jeden). Porównaj to z innymi językami, np. włoskim (uno) czy niemieckim (ein), choć tam oczywiście forma zależy też od rodzaju rzeczownika.
Przedimek "a/an" nazywamy nieokreślonym, więc używamy go w sytuacjach, kiedy mówimy o rzeczy/osobie bliżej nieokreślonej lub wspominamy ją po raz pierwszy. To tak jakby w domyśle dodać "pewien, jakiś (tam)".
Przed rzeczownikami, zaczynającymi się w wymowie od spółgłoski (table, cat, pencil, uniform, yellow shirt, white egg) używamy "a", a przed tymi zaczynającymi się w wymowie od samogłoski - dla usprawnienia płynności wymawiania używamy "an" (apple, onion, hour, orange shirt, enormous shark). Jak widać po ostatnich przykładach w nawiasie, jeśli przed rzeczownikiem jest przymiotnik, to przedimek dopasowuje się do wymowy pierwszej głoski przymiotnika.
Jeśli nieokreślona bliżej rzecz jest niepoliczalna lub występuje w liczbie mnogiej, to funkcję przedimka nieokreślonego pełni puste miejsce, czyli brak jakiegokolwiek przedimka.


THE
To jest przedimek określony, czyli stosowany wtedy, gdy coś już o jakiejś rzeczy/osobie wiemy, bo np. jest to oczywiste w danej sytuacji lub wspomnieliśmy o tym wcześniej.
Możemy go używać przed rzeczownikami w liczbie pojedynczej i mnogiej, policzalnymi i niepoliczalnymi.

To tyle. Przyjrzyjmy się przykładom.
I can see a house. The house is very big and has a beautiful garden. In the garden there are dogs. The dogs are small and they are playing with a ball. Oh, and there are children, too. The children are having a birthday party. They seem to enjoy the party.

To naturalnie były same oczywiste rzeczy na początek. Są sytuacje, w których po prostu zwyczajowo używa się tego lub innego (albo żadnego) przedimka.
Jest to na pewno taka część materiału do nauczenia, której opanowanie przychodzi z czasem. W miarę używania języka nabiera się w pewnym stopniu intuicji.
ALe i tak przedimki przysparzają nam, uczącym się angielskiego (i nie mającym odpowiedników w polskim), problemów praktycznie na każdym etapie nauki. Już Ci się wydaje, że wiesz o przedimkach wystarczająco dużo, a tu spotykasz jakieś zdanie, w którym nie wiesz, jak ma być. I rozkładasz ręce.
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
TopMan - Dodatkowym utrudnieniem bedzie countable/uncountable :D
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ostatnio kupiłem fajną książkę na ten temat. Jeszcze jej całej nie czytałem. Podobną pozycję znalazłem z przyimkami. Jak się okazuje, nie jest to łatwy temat.

http://www.jezykinieobce.pl/index.php/ksiazki/repetytoria/148-angielski-a-czy-the-wszystko-o-przedimku.html
slawek4

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki