ZALOGUJ SIĘ

Użycie lub nie użycie rodzajnika "a" przy kilku rzeczownika podrząd

zmodyfikowany: 9 lat temuostatnia aktywność: 7 lat temu
Witam,
dlaczego w zdaniu "A black hat and wand are a magician's props." jest pominięty przedimek "a" przed "wand"? Czy chodzi tu o wyliczanie?
Ale dlaczego w innym zdaniu z tej samej lekcji w podobnej sytuacji - The knight has a shield and a sword. - przedimek jest przed oboma rzeczownikami, "shield" i "sword"?
Dzięki za odpowiedź
pkomarek1
abmmichal - Trochę strzelam, jeśli to nie jest idiom lub utarte znaczenie to można opuścić drugi article 'a'/ an lub można go zapisać dwa razy. - 9 lat temu
pkomarek1 - Wydaje mi się, że to nie będzie idiom... A teraz na dodatek zauważyłem w tym samym zdaniu jeszcze jedną zagwozdkę z "a" - wcześniej, kiedy to zdanie kopiowałem z powtórek, tego nie zauważyłem:
dlaczego jest przedimek w "a magician's props"? Czyż props nie jest w liczbie mnogiej i co za tym idzie, przedimek "a" jest zbędny? Czy też, ponieważ "a" się widocznie odnosi do "magician", to niezależnie czy props jest w liczbie pojedyńczej czy mnogiej, musi przedimek być użyty?
Proszę rozwiać me wątpliwości... :)
- 9 lat temu zmieniany: 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Witam!

Przy wyliczaniu rzeczowników często pomija się przedimki (poza pierwszym, występującym przed pierwszym w kolejności rzeczownikiem).

Temat był już poruszany na forum:

https://www.etutor.pl/forum/thread/282381-Czy_stosujemy_przedimek_a_przy_wyliczaniu_rzeczownikow.html

Pozdrawiam!
kasia.szczep
pkomarek1 - Dziękuję, nie natrafiłem na ten wcześniejszy wątek.
Czyli, prawidłowe są obie możliwości: zastosowanie przedimka tylko przy pierwszym z wymienianych rzeczowników, lub użycie go przy każdym, tak jak to było w jednym z przytoczonym przeze mnie przykładów (The knight has a shield and a sword).

Może warto by zamieścić jakieś uzupełniające wyjaśnienie do odpowiedniej lekcji, gdzie są przedimki omawiane?
- 9 lat temu
kasia.szczep - Zgadza się ;-) Sprawdzimy notatki i uzupełnimy, jeśli rzeczywiście nie ma takiej informacji. Pozdrawiam! - 9 lat temu
darkobo - Z podlinkowanego wątku zrozumiałem, że można pominąć "a/an" jeśli rzeczowniki są oddzielone przecinkami, jeśli jednak rzeczownik występuje po "and" przedimek powinien być.
Więc dla mnie dalej poprawność pierwszej części cytowanego zdania dalej jest niejasna.
- 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Tylko nadal nie została wyjaśniona kwestia "a" przed "magician's props". :-) Jak to z tym jest? Błąd czy także wyjątek?
Bo przecież nie można stawiać przedimka "a" przed liczbą mnogą... :-)
vergillian
darkobo - Mnie też to wygląda na błąd ... - 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
@vergillian @darkobo
Włączę się do waszej dyskusji. Rzeczywiście na pierwszy rzut oka może to wprowadzać w błąd, jednak zdanie jest poprawne bo "a" odnosi się do magika a nie rekwizytów.
Wiec mamy:
>> A black hat and wand are a magician's props. (są rekwizytami MAGIKA)
lub w l. mnogiej
>> A black hat and wand are magicians' props. (są rekwizytami MAGIKÓW)
albo jeśli zmienimy magika na przymiotnik magiczny-magiczne to będzie:
>> A black hat and wand are magic props (są MAGICZNYMI REKWIZYTAMI)
H
halkins
7 lat temuzmieniany: 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki