ZALOGUJ SIĘ

powtórki - mechanizm działania

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Witam,
Chciałabym zapytać o mechanizm działania powtórek. Jak to jest, że mam słówka ocenione na 1, które zamiast pojawić się ponownie następnego dnia w powtórkach pojawiają się dopiero po co najmniej kilku dniach, gdzie tym bardziej zdążyłam już o nich zapomnieć.
Mam też takie, gdzie kilkukrotnie wprowadzałam ocenę 3 a te nieustannie pojawiają się w kolejnych powtórkach, co niestety powoduje, że strasznie dużo tego narasta, a i tak często nie mam możliwości skupienia się nad tym co byłoby potrzebne (czyt. nad tym czego jeszcze nie przyswoiłam).
Dodatkowo czy jest możliwość ustawienia jakiegoś limitu dziennego dla ilości słów w powtórkach. Niestety ostatnio urosło mi to już do ponad 600 powtórek dziennie, co powoduje, że niestety zaczyna mi na to brakować czasu.
Pozdrawiam
A
ania.k78

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Na częstotliwość pojawiania się słówek w powtórkach wpływ ma nie tylko ostatnia przyznana ocena ale także szereg innych czynników: czas jaki upłynął od dodania słówka, średnia poprzednich ocen czyli stopień trudności, łączna liczba rozplanowanych już na kolejne dni wcześniej wykonanych powtórek, całkowita liczba dodanych słówek itp.
Dziennego limitu nie można ustawić. Można jedynie zmienić częstotliwość https://www.etutor.pl/profil/preferencje oraz rozłożyć zaległe powtórki w czasie https://www.etutor.pl/statistics/repetitions-plan
Aby mieć mniej elementów trzeba po prostu zwolnić naukę i mniej elementów dodawać, a więcej powtarzać. Elementy doskonale znane można "ręcznie" usuwać na bieżąco.
T
tlstar
ania.k78 - dziękuję za odpowiedź - 3 lata temu
ang-nsw - Zaglądaj do powtórek specjalnych, tam znajdziesz te z oceną 1 - 3 lata temu
ania.k78 - Właśnie tych nie próbowałam, muszę wypróbować, ale póki co muszę uporządkować trochę to co mam w tych normalnych powtórkach, bo stanowczo mam tego zbyt dużo :) (chyba za szybko chciałam przelecieć przez poziom, który już kiedyś na innych kursach przerabiałam, jednocześnie wrzucając sobie do powtórek zbyt dużo słówek, dla których wystarczyło mi 1-2-krotne przypomnienie) - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Aniu, niestety ale Twoje spostrzeżenie jest słuszne. Jeżeli dodajesz nowe słowo to elementy takie jak: czas jaki upłynął od dodania słówka, średnia poprzednich ocen itd., nie mają znaczenia. A problem pojawia się w "obie strony". Niektóre nowe słowa powracają codziennie mimo iż dajesz "3", inne są odsuwane o kilka dni choć dałaś "1". Szerzej z przykładami pisałem o tym tu: https://www.etutor.pl/forum/thread/1246436-System_powtorek_-_jednak_nie_jest_optymalny....html?unread.

Teraz np. mam takie słowo, które na początku 2 razy dałem "1" a później już cały czas dawałem "3":

savage = dziki
Liczba powtórek: 9
Dodany do nauki: 2021-03-02 21:21:59
Ostatnia powtórka: 2021-03-12 (ocena: 4)
Następna powtórka: 2021-03-15
Łatwość elementu: normalny

Element mimo moich ocen "3" powracał codziennie przez 8 dni, następnie został odsunięty o 2 dni i dziś o 3 dni
N
netis7
tlstar - To wydaje się logiczne, że waga ocen pierwszych powtórek jest większa od wagi kolejnych już z rzędu i dlatego sytuowane są one "wcześniej" w kalendarzu. Podejrzewam, że dając na początku ocenę najwyższą pojawiałyby się one w kalendarzu nieco później. Choć te pierwsze powtórki na pewno nie dopiero np. po miesiącu czy nawet tygodniu. - 3 lata temu
ania.k78 - O ile tak te oceniane na 3 można usunąć i one stanowią mniejszy problem to bardziej zależałoby mi na powtórzeniu tych, z którymi mam jakiś problem, a zauważyłam, że słowo ocenione na 1 potrafi pojawić się następnym razem nawet dopiero za ok. 10 dni; nie wiem tylko czy to nie problem w tym, że np. takie słowo przy pierwszym podejściu oceniłam np. na 2 z uwagi na to, ze wykonywałam powtórkę albo tego samego dnia (zaraz po lekcji), albo następnego i mogłam je jeszcze pamiętać z lekcji. Jak pojawiło się po kilku dniach przerwy mogłam je ocenić na 1 i wówczas już kolejna powtórka również pojawiła się dopiero dużo później, co niestety nie służy zapamiętywaniu - 3 lata temu
ania.k78 - Przeczytałam wątek: https://www.etutor.pl/forum/thread/1246436-System_powtorek_-_jednak_nie_jest_optymalny....html?unread i mam dokładnie takie same wrażenia jak w przytoczonym wątku. Też mi się wydaje, że kluczowe są dwie pierwsze noty. - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Co do ilości 600 elementów to... przegięłaś ;) Na dłuższą metę tyle codziennie nie "uciągniesz" i możesz się zniechęcić. Najlepiej od razu część usuń i zdecydowanie nie dodawaj już nowych słów aż do czasu jak ich ilość uznasz dla za optymalną.
N
netis7
piotr.grela - Kiedyś robiłem po 300-500 powtórek dziennie przyczyniły się one do wzrostu znajomości biernej słówek ale...

Każde słowo, zwrot musi być osadzone w kontekście, musi mieć zdanie przykładowe.

Staram się do każdego słowa / zwrotu w notatkach dodawać angielskie tłumaczenie. Pomaga to mi w dłuższym zapamiętaniu go.

rabuś, bandyta uliczny
m..... - a person who attacks and robs another in a public place.

‘the m...... snatched my purse and ran away’

Muszę podać pierwszą literę aby nie tracić czasu na na myślenie czy chodzi o mugger, robber, assailant, assaulter, attacker czy też aggressor.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
ania.k78 - Te 600 elementów w dużej mierze spowodowane było tym, że chciałam szybko i ustawiłam częste powtórki; po zmianie na normalne znacząco ilość spadła :) - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki