ZALOGUJ SIĘ

System powtórek - jednak nie jest optymalny...

zmodyfikowany: 3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Nie tak dawno na forum chwaliłem, że system powtórek na eTutorze jest OK. Jednak ostatnie obserwacje ponownie poddały w wątpliwość moją pozytywną opinię. Nawet korespondowałem z eTutorem ale na razie bez sukcesu...

Na wstępie zaznaczam, że w ustawieniach zmieniłem częstotliwość na rzadsze powtórki więc tym bardziej zaskoczyło mnie gdy zaobserwowałem, iż niektóre słowa mimo pozytywnych odpowiedzi powracają codziennie nawet przez 10 dni tylko z tego powodu że za pierwszym razem dałem 1. Jak tak działają rzadkie powtórki to co będzie jak ustawię częste ;p

Dalsze obserwacje dodawanych słów były również (nie)ciekawe. I tak element powtarzany po raz pierwszy przy pozytywnej odpowiedzi równie dobrze może wrócić następnego dnia jak być odsunięty o 5 dni. I odwrotny przykład, przy negatywnej ocenie taki element może zostać odsunięty o 4 dni.

Przykłady:

chess piece plural: chess pieces , piece = bierka szachowa synonim: chessman
Liczba powtórek: 1
Dodany do nauki: 2021-01-18 19:59:46
Ostatnia powtórka: 2021-01-19 (ocena: 1)
Następna powtórka: 2021-01-23

----------------------------------------------------------------------

chessboard = szachownica
Przykłady zdań
Liczba powtórek: 1
Dodany do nauki: 2021-01-18 20:01:19
Ostatnia powtórka: 2021-01-19 (ocena: 4)
Następna powtórka: 2021-01-24

----------------------------------------------------------------------

wada, niekorzyść, minus (czegoś) = disadvantage
Liczba powtórek: 10
Dodany do nauki: 2020-12-31 18:05:26
Ostatnia powtórka: 2021-01-10 (ocena: 3)
Następna powtórka: 2021-01-11
N
netis7

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 6

Osobiście odnoszę wrażenie, że przy pierwszych powtórkach wystawiona ocena nie ma raczej istotnego znaczenia. Element jest umieszczany w zależności od "zapełnionego już wcześniej kalendarza" tak czy tak w miarę w bliskiej przyszłości. Dopiero któraś z kolei powtórka (trzecia? piąta?) wpływa na kolejny termin pojawienia się. Ww. przykładzie element "chessboard" być może zaplanowany został do powtórek dopiero kolejnego dnia (po "chess piece"), bo dzień 23-01 był już dość mocno przepełniony elementami. Ale to takie moje spostrzeżenia i dywagacje.
T
tlstar
netis7 - Na a ja właśnie mam wrażenie, że ta pierwsza powtórka jest kluczowa. A że od 2 tygodni dość dokładnie "system" obserwuję to jestem tego raczej pewny. Tak było z moim ostatnim przykładem. Na początku popełniłem błąd i później przez kolejnych 10 dni słowo wracało codziennie. Kalendarz nie mam przepełniony. Po dłuższej przerwie z dodawaniem nowych elementów wprowadziłem system @ang-nsw (5 słów dziennie). - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja jestem zadowolony z systemu powtórek i korzystam z ustawień domyślnych (nic nie grzebałem w ustawieniach). Oto dane:
- elementy dodane do powtórek 6 706
- wykonanych powtórek 85 775
w tym planowych codziennych 69 854
w tym specjalnych 15 921
- planowe powtórki codzienne 50 +/- 5
- poprawnych odpowiedzi 90% +/- 5%
- codziennie dodaję do powtórek 5 elementów (czasami więcej jeśli ten sam wyraz jest rzeczownikiem,
przymiotnikiem, czasownikiem - co daje średnio 2 lekcje tygodniowo)
- ostatnie dni nauki bez przerwy 586
- łączny czas nauki 2 209 h 55 min
- aktualnie przerabiam B1-12 (i tak - ciągle mam wrażenie, że g...o umiem)

System powtórek zostawiłbym w spokoju, natomiast marzy mi się poprawienie TRENERA WYMOWY, na bardziej kreatywny i skuteczniejszy w nauce najczęściej używanych zwrotów oraz nauce rozumienia ze słuchu.
A
ang-nsw
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

A ja dalej swoje. "Systemowi" wciąż się przyglądam i nie zmieniłem zdania.

1. Dla przykładu na dzień dzisiejszy mam tak trudny nowy element (strategic thinking), że zanim w końcu przy pierwszej powtórce (pierwszego dnia powtórkowego) dałem "2" to 3 razy klikałem "1". I co zrobił "system" - drugą powtórkę odsuną o ... 4 dni !
2. Inny element (counter) przy pierwszej powtórce dałem "1" - słowo odsunięte o 2 dni. Druga powtórka daję "1" - element odsunięty o kolejne 2 dni.
3. Przykład przeciwstawny. Mam element (brilliant), który przez pierwsze 2-3 dni dawałem "1" a później już wyraz pamiętałem i dawałem przeważnie "3". Słowo było powtarzane codziennie przez 14 dni. dopiero wczoraj po raz pierwszy zostało odsunięte ale tyko o 2 dni!
4. Inna sytuacja (counterclockwise). Za pierwszym razem dałem "2" (może 3) - słowo odsunięte o 4 dni. Za drugim razem dałem "1" - mimo to wyraz odsunięty aż o 8 dni.
5. Zauważyłem, że wiele nowych elementów mimo "1" przy pierwszej powtórce jest odsuwane o 4 dni.

Gdzie tu sens i logika?
N
netis7
ang-nsw - Na trudne słówka mam 2 sposoby:
1) daję ciągle ocenę 2 i chodzi mi ono wówczas w powtórkach dość często, dopóki nie wkuję na blachę,
2) wynotowuję na karteczkach samoprzylepnych o oklejam się na komputerze, lodówce, w samochodzie, w łazience, garażu itp..
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
netis7 - Dzięki @ang-nsw za aktywność! Karteczki kiedyś stosowałem. Obecnie jak mam czas to cenię sobie "Powtórki specjalne". W bieżących powtórkach jak mam trudne słowo, czy nawet literówki jak w przypadku słowa "brilliant" (pkt.3 mojego wpisu) dawałem 1 przez 3 dni. Potem już pamiętałem, więc dawałem 2 i w kolejnych dniach 3. Mimo to słowo wracało codziennie przez kolejnych 11 dni i dopiero wówczas zostało odsunięte o 2 dni. Pewnie jakbym dawał 2 to by jeszcze z miesiąc wracało codziennie... Ciekawe o ile dni przesunie się jutro... - 3 lata temu
piotr.grela - Ale są takie słowa, ja je nazywam kotwice, zatrzymują nas w miejscu, czy warto na nie tracić czas.

Jest takie słowo "convenience", znaczy ono - wygoda, zaleta, dogodność, wynawiane jest ono prawidlowo tak: /kənˈviːnɪəns/

A ja je wymawiam tak: /kenˈviniens/.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

z tego co pamiętam to ustawiałem w systemie pow. ile razy ma sie powtarzać i jak długo, poszperaj w systemie i najlepiej z systemu kompa jest bardziej czytelny, Pozdro
adamdor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Kolejny ekstremalny przykład. Po 2 powtórkach i dzisiejszej błędnej odpowiedzi element odsunięty aż o 14 dni.

wrapping paper:

Liczba powtórek: 2
Dodany do nauki: 2021-02-05 21:07:30
Ostatnia powtórka: 2021-02-13 (ocena: 1)
Następna powtórka: 2021-02-27
Łatwość elementu: umiarkowanie trudny
N
netis7

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Kolejna "ciekawostka" jaką dziś zauważyłem to wystawiane "oceny" po wciśnięciu klawisza 1-3. Jak zaczynałem się tu uczyć to nasza ocena na klawiaturze mogła być od 1-4, więc myślałem że "system" analogicznie przyporządkowywał oceny a po usunięciu możliwości wyboru 4, jego miejsce zajął klawisz 3. Za wciśnięcie klawisza 1 - wiadomo (tak myślałem) - wystawiana jest ocena 1. Otóż nie! Dzisiaj zauważyłem że po wciśnięciu za pierwszym razem 1 dostałem ocenę.... 3!
N
netis7
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu
darkobo - Eee, właśnie jestem w trakcie powtórek i działa jak działało: 1 to 1 (źle), 2 to 2 (średnio), 3 to 3 (świetnie).
Zmiana z 4 na 3 możliwości oceny to już dość dawno była .....
- 3 lata temu
tlstar - Ale ocena wystawiona za powtórzony element nie jest tożsama z przyciśniętym klawiszem. - 3 lata temu
darkobo - A z czym jest?
Chyba czegoś nie rozumiem.
- 3 lata temu
tlstar - Chodzi o to, że np. elementy mają przyznawaną ocenę 1, 3 lub 4 (najwyższą), a używa się klawiszy od 1 do 3. Oceny 2 w ogóle nie ma. Klawisza 4 się nie używa. To jest właśnie pokłosie usunięcia kilka lat temu czwartego przycisku coś w stylu "prawie dobrze". Może to wprowadzać nieco zamieszania dla nowych uczestników kursu. - 3 lata temu
dhuode - Coś Ci tam chyba nie działa prawidło. Ja normalnie używam klawiszy 1,2,3 i nie mam żadnego problemu.

Edit: Przepraszam, już chyba wiem, o co chodzi. System traktuje 2 jako 3, a 3 jako 4, a oceny 2 chyba nie ma, tak jak piszesz. Widać to dopiero, gdy analizuje się listy słówek dodanych do powtórek.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
darkobo - Aaa, to już wiem. Nie analizuję listy powtórkowej stąd nie zauważyłem :) I przyznam, że nie ma to dla mnie żadnego znaczenia, choć z punktu widzenia czystości formy i zwykłego porządku jest to istotne. - 3 lata temu
piotr.grela - Ja zamiast przydzielonych określonej liczby powtórek na dany dzień wolałbym nie wiedzieć ile ich mam bo mnie to bardzo stresuje i powtarzać ich jak fiszki. Na powtórki na Etutorze mam przeznaczone 2/3 razy dziennie po 15 minut i chciałbym je robić bez stresu. - 3 lata temu
netis7 - No cóż, pewnie zazwyczaj jest po wciśnięciu 1 ocena 1, a po 3 ocena 4. Jednak już prawie 3 miesiące przyglądam się systemowi i wczoraj zauważyłem taką "anomalię" więc napisałem. Wszystkie nowe elementy miałem ocenione na 4, tylko jeden któremu dałem 1 został oceniony na 3. - 3 lata temu
tlstar - ... i to ostatnie jest właśnie bardzo dziwne :-( - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki