ZALOGUJ SIĘ

" I don't know" Daje plusiki za cenne odpowiedzi

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Prosze niech mi ktos wytlumaczy dlaczego jest tutaj użyty "do not" a nie np.not lub no.
izak9293
piotr.grela - W mowie powolnej, oficjalnej, (Greenhouse) mówimy: "I don't know", bo wymawiamy wyraźnie każdy dźwięk.
W mowie codziennej (Jungle), następują zbicie głosek, ich zmiana i redukcja i mamy: "I dunno".
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Język angielski należy do grupy języków w których kolejność wyrazów ma znaczenie. Do tworzenia przeczeń w czasie teraźniejszym (present simple) wykorzystuje słowa posiłkowe „do not” aplikowane do czasowników niemodalnych. Tylko czasowniki modalne mają możliwość „samodzielnego negowania”, np. „I can’t”. Dla kontrastu język polski jest fleksyjny i kolejność wyrazów jest nieco mniej istotna. Dzięki temu możemy mieć podmiot domyślny, który zostanie pominięty, a zaprzeczenia możemy tworzyć przez dodanie „nie“ przed czasownikiem, np. „Wiem” — „Nie wiem”. Po angielsku byłoby to „I know” — „I don’t know”.

Warto zauważyć, że słowo „do” służy do akcentowania wypowiedzi, np. „I do like you“ czyli „Bardzo cię lubię“, czy „Yes, I do”. Stąd można by wnioskować, że akcentujemy przeczenie tej wypowiedzi, czyli wyrażamy mocny sprzeciw.
?
Gość
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć,

we wskazanym zdaniu znajduje się "don't", ponieważ właśnie tak tworzy się przeczenia w czasie Present Simple — używamy czasownika posiłkowego "do" oraz dodajemy do niego przysłówek "not" . Podsyłam link do notatki wyjaśniającej tę regułę: https://www.etutor.pl/lessons/en/a1/14/2/38486
klaudia.dol
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Izak9293 "I do like you " zwykle jest powiedziane jako zapewnienie lub zaprzeczenie twierdzeniu, że nie lubisz drugiej osoby np ktoś mówi :I know you really don't like me that much. Na co ty odpowiadasz : I do like you. Czyli zapewniasz kogoś, że go lubisz. Ale Izak9293 żeby Cię tu nie wprowadzać w błędne myślenie i żeby Ci nie mieszać za bardzo to generalnie reguła jest taka, że jak chcemy komuś powiedzieć że go lubimy, czy też nam się podoba ktoś to poprostu mówimy " I like you"
madlenegsr
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki