ZALOGUJ SIĘ

(OT) - 400 dialektów w języku norweskim :-)

zmodyfikowany: 4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Kiedyś błędnie myślałem, że angielski jest jeden, no tak jak język polski, jak bardzo się myliłem :-)

W samym Londynie ludzie mówią mieszanką akcentów pomiędzy posh - RP, (2-3% ten akcent jest uczony na różnego rodzaju kursach) Estuary English, Cockney a MLE język angielski ludzi mlodych.
Do tego dochodzi jeszcze American English z Netflixa...
Masakra! Jak mawia mój zieć Brytyjczyk :-)

Ale to jest nic w porównaniu z 400 dialektami w języku norweskim:

https://nocnasowa.pl/bokmal-nynorsk-i-norweskie-dialekty/
piotr.grela
tlstar - Nadal błędnie sądzisz, że język polski "jest jeden". :-( - 4 lata temu
piotr.grela - Język polski nie jest jeden ale w długim i gruntownym procesie nauczania języka polskiego w polskich szkołach np. "kaszubienie", "mazurzenie", "ślązaczenie" - jest skutecznie rugowane. Jeżeli ktoś mówi w Polsce dialektem np. kaszubskim to od razu uważa się go za człowieka niewykształconego. A jeżeli w UK, ktoś zapyta się mnie: "Fit, like ?" - To mi trudno wyczuć jego wykształcenie ale wiem, że jest Szkotem z okolic Aberdeen i pyta się mnie, jak się mam. Tak jak Londyńczyk się mnie zapyta: "Allright, mate?"- co dla mnie zawsze jest dziwnym zapytaniem, jak się mam i dyskretnie sprawdzam czy koszulkę nie założyłem na lewą stronę albo czy nie mam jakiegoś liścia na głowie... - 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Piotrze tą liczbą 400 zaskoczyłeś mnie. Oczywiście pytanie pozostaje, jakie występują kryteria które powodują określenie nowego dialektu.

Z tym RP to jest dziwna sprawa, widzę sens uczenia tej formy języka, mimo podanych przez Ciebie 2-3 procent. Ta forma języka w gruncie rzeczy sprawa jest nie tylko w wymowie, ale gramatyce również. To determinuje komunikację, zdolność komunikacji.

Dobrze, że poruszasz te ogólne tematy. Dziękuję.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki