ZALOGUJ SIĘ

Kolejność w zdaniu. Activity na końcu zdania

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Dlaczego w zdaniu:
Pływanie to moje ulubione zajęcie w wolnym czasie.
Swimming is my favourite free time activity

Activity jest na końcu a nie np.
Swimming is my favourite activity free time.

Pozdrawiam Kamil
pilus7

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

"free time" jest w zdaniu (w roli przymiotnika) opisem rzeczownika "activity".
Coś w stylu: "Pływanie to moje ulubione wolnoczasowe zajęcie."
parseq

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Parseq dobrze napisał, ale odpowiem szerzej.

Żeby lepiej zrozumieć kolejność wyrazów w tym zdaniu, warto zastanowić się, jaką rolę pełni "free time", co do którego masz wątpliwości. Gdyby wziąć pod uwagę samo zdanie "Swimming is my favorite activity”, to brzmiałoby ono jak najbardziej sensownie. W tym wypadku dodanie "free time" na końcu byłoby niepoprawne, bo ta fraza nie byłaby w żaden sposób połączona z resztą zdania.
"Free time" musi znajdować się przed rzeczownikiem (activity), ponieważ tutaj funkcjonuje jako przymiotnik określający ten rzeczownik.

Nie chcę za bardzo komplikować odpowiedzi, ale jako że jest to przymiotnik złożony, można go zapisać w formie "free-time", co w ogóle eliminowałoby wątpliwości co do funkcji tego wyrażenia w zdaniu. Jeśli jednak nie miałeś do czynienia z tym zagadnieniem w gramatyce, to nie musisz pisać w ten sposób, bo nie jest to konieczne.

W innych zdaniach "free time" równie dobrze może stać się rzeczownikiem, np. "I love to spend my free time with you". Możliwe, że to znaczenie miałeś na myśli i dlatego zastanawiałeś się, czy "free time" (wolny czas) nie powinno być przypadkiem na końcu, bo taka kolejność występuje w polskim zdaniu. Niestety gramatyka angielska i polska często się różnią i nie da się dokładnie — słowo w słowo — przetłumaczyć każdego zdania z jednego języka na drugi. Trzeba po prostu przyzwyczaić się do tego, że angielski ma swoją własną strukturę. Im więcej uczymy się języka, tym prościej posługujemy się jego gramatyką i zaczynamy odróżniać jego budowę od innych języków.
?
Gość

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W skrócie - w zdaniu skonstruowanym "Swimming is my favourite free time activity"

wyrażenie ("free time") opisuje coś ("activity") - i spełnia tutaj funkcję przymiotnika
(i dlatego "activity", które jest opisywane, musi tu być na końcu).

To zagadnienie jest wyjaśnione w którejś lekcji (nie pamiętam teraz w której).
Posłużę się przykładami z tej lekcji, cytuję:

race horse = koń wyścigowy
horse race = wyścig konny

chocolate milk = mleko czekoladowe
milk chocolate = mleczna czekolada
E
eve.m
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, teraz już wiem dlaczego tak zdanie zostało zbudowane. Tak jak napisał @newyorkcity "Im więcej się uczymy języka, tym pościej posługujemy się jego gramatyką". Sama prawda
pilus7

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki