ZALOGUJ SIĘ

czy zawsze musi występować "a", "an" lub "the"?

12 lat temu
Miałem problem w zdaniu "He is smart man". Czy można było tak napisać, czy też trzeba było użyć "the": "He is the smart man"?
talpa

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Warto zapoznać się ze stosowaniem przedimków. Może ten link rozjaśni Ci to trochę.

http://www.e-ang.pl/130,Przedimki_a_an_the.html

i jeszcze jeden link: http://www.tlumaczenia-angielski.info/angielski/articles.htm

Kiedy nie używamy przedimka: http://www.tlumaczenia-angielski.info/angielski/przedimki-wyjatki.htm

Nie wiem czy dobrze Ci to wyjaśnię. Jeśli rzeczownik (w tym wypadku ''man'') jest określony jakimś przymiotnikiem (tu-smart)
to stosujemy przedimek ''a''/''an'' przed przymiotnikiem.

''the'' postawisz przed przymiotnikiem w stopniu wyższym i najwyższym:
the younger member, the youngest member

the cheaper computer, the cheapest computer

the taller girl, the tallest girl
Jokasta
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
talpa - Dzięki, ale niestety pod podanym linkiem nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie :( - 12 lat temu
quantum137 - Jak się dokładnie przyjrzysz, to pod podanym linkiem znajdziesz odpowiedź ale faktycznie nie jest to łatwe. - 12 lat temu
Jokasta - Cieszę się, że chociaż wróciłeś tu (talpa)aby poszukać rozwiązania. Niektórzy zadają pytanie i nie raczą się zapoznać z odpowiedzią. Pozdrawiam. - 12 lat temu
talpa - nie rozumiem... to po co w ogóle pytają? Moje wątpliwości rozwinąłem w odpowiedzi dla quantum137 - 12 lat temu
quantum137 - 'Niektórzy zadają pytanie i nie raczą się zapoznać z odpowiedzią'

'to po co w ogóle pytają?' ...

dokładnie ... też tego nie rozumiem
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Hejka

On jest mądry/ mądrym mężczyzną.
He is a smart man.

Występuje tu 'a' gdyż 'man' jest rzeczownikiem policzalnym.
Ponieważ przed rzeczownikiem stoi przymiotnik opisujący ten rzeczownik, rodzajnik nieokreślony stawia się przed przymiotnikiem bo taka jest generalnie zasada.

Pozdrówka
quantum137
talpa - Tę regułę znam, natomiast moje wątpliwości zrodziły się z powodu tego, że mężczyzna, którego opisywałem jest moim przyjacielem - tym konkretnym, a nie jakimśtam mężczyzną - stąd użycie rodzajnika "a" wydawało mi się nie do konca właściwe.... - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie zawsze w języku angielskim masz do czynienia z przedimkiem określonym "the" bądź nieokreślonymi "a" and "an".
W wielu przypadkach stosuje się tzw "article zero" czyli inaczej mówiąc-nie stosuje się przedimka w następujących wypadkach"
1) jeżeli jest mowa o abstrakcyjnych,niepoliczalnych oraz będących w liczbie mnogiej rzeczownikach
2) przed nazwą magazynów ( Elle magazine)
3) przed nazwą gór i jezior (tylko w licznie pojedynczej)
4) generalnie przed nazwą państw i kontynentów
5) przed nazwą wiosek,miast, miasteczek
6) przed nazwą ulic,placów
7) przed nazwą chorób czy też różnych dolegliwości (for example: headache, indigestion)

To najważniejsze 7 punktów, o których mowa była na moich zajęciach w Collegu więc lista ta, wydaje mi się dosyć wiarygodna.
Pozdrawiam!
maddie1819
talpa - ok. Dziękować - 12 lat temu
maddie1819 - No problem at all;) - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

A to zmienia postać rzeczy.

Jeśli opisujesz swojego przyjaciela to wspominając go po raz pierwszy w wypowiedzi użyjesz"a/an" natomiast wspominając go po raz kolejny użyjesz przedimka określonego "the".

Jednak w tym kontekście pisząc o jednym konkretnym mężczyźnie możesz użyć "the" w zdaniu:"The man is smart" - Ten mężczyzna jest mądry.
Zdanie "He is the smart man" oznaczałoby, że Twój przyjaciel jest jedynym mądrym mężczyzną...
"He is a smart man" - "on jest mądrym mężczyzną" (jednym z wielu).

A więc do wyboru: He is a smart man/ The man is smart.
E
Elwirka777
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
Elwirka777 - Ps. Nie możesz nie dodać nic. Przy takim układzie zdania może to być tylko "a": He is a smart man".
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki