ZALOGUJ SIĘ

Jaka jest różnica między have a have got, kiedy używać"have got" a nie "have"?

13 lat temu
Mariolena92

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

W zasadzie oznaczają to samo. Należy pamiętać jednak, że w standardowym angielskim nie używa się "got" samodzielnie dla określenia czasu teraźniejszego, w znaczenu "ja mam", "on ma". Powiedz, że ktoś "HAVE something" albo "HAVE GOT something".

zdanie "Mam samochód" można zapisać:

1. I have a car.

albo

2. I have got a car. (jeśli zdanie to napiszemy w postaci: I got a car, to oznaczać ono będzie "Otrzymałem samochód")

Jeżeli czasownik have użyty jest w znaczeniu posiadania czegoś, to może zostać zastąpiony przez "have got". Jedyną rolą "got" w tych przypadkach jest nadanie rytmu wypowiedzi.

W sytuacji, w której "have" jest czasownikiem wyrażającym akcję nie może on zostać zastąpiony przez "have got", np.: I had a shower in the morning. (Rano wziąłem prysznic).

dla kontrastu, gdyby to zdanie zapisać z użyciem "have got":

I have got a shower in the morning. Rano miałem prysznic [ale najwyraźniej teraz już go nie mam, bo np. ktoś mi go ukradł...] Zdanie to jest troszkę dziwaczne.
yathe
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
Mariolena92 - dzięki wielkie:) niestety nie dodam ci plusa bo nie mam jeszcze reputacji:( A jak opisuję kogoś wygląd to musi być np. she has got brown hair czy moze być she has brown hair? - 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu
yathe - częściej używane "has": she HAS brown hair, ale "has got" nie jest w tym wypadku błędem - podkreśla fakt posiadania "brown hair". - 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu
Mariolena92 - ok,dzięki:) - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki