ZALOGUJ SIĘ

zadawanie pytan w roznych czasach

12 lat temu
Mam prosbe czy jestescie w stanie nauczyc mnie jak sie konstruuje pytania w roznych czasach.Przyznam szczerze,ze tak zgodnie z zasadami nie potrafie prosze o łopatologie wiem,ze moge na Was liczyc.Z gory dziekuje i serdecznie pozdrawiam
ipon
Ewa_G1967 - Jeśli chcesz moge Citaka tabelką o którym pisał TLK wysłać Ci na maila. - 12 lat temu
ipon - ewa czekam na tego e maila - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Bez zapamiętania kilku zasad nie mozna się chyba tego nauczyć , niestety -:(

Kilka uwag, które mnie pomogły, a wcale nie były takie oczywiste na początku

1. Musisz pamiętać, że pytanie konstruujemy przez inwersję tj, pierwszy jest operator(czasownik posiłkowy) potem podmiot, a następnie czasownik główny ( lub imiesłów przeszły( tabelka form czasowników)+ reszta zdania (o ile jest)
[ troszkę inaczej w Future Perfect dwa czasowniki posiłkowe]

2. w angielskim są dwa typy pyatń ogólne i szczegółowe i jeszcze trzeci typ tzw, pytania o podmiot ( who o osobach what o rzeczach/ zjawiskach

Present Simple
1 ogólne
Do + I,you,we,they + go + to school?
Does+ she,he, it + go + to school?
2, szczegółowe
Where do you go?
Why does she go to school?
3. o podmiot
Who goes to school?


ODPOWIEDNIO DLA INNYCH CZASÓW:

Present Progressive
[Pytajnik szcegółowy] = BE (w odpowiedniej formie] = podmiot + czasownik z -ing.

Presen Perfect

[Pytajnik szcegółowy] = HAVE(w odpowiedniej formie HAVE/HAS] + podmiot + IMIESŁÓW PRZESZŁY (TABELKA CZASOWNIKÓW]

Past Simple

[Pytajnik szczegółowy] = DID(zawsze jednakowo!!!) + podmiot + czasownik główny + reszta zdania

3. WAŻNE!!!
!!! NIGDY po DID nie używamy czasownika w formie przeszłej !!!
Did you go to school?!
(a nie did went...) trochę czasu zajęło załapanie tego faktu -:)

Past Progressive
[Pytajnik szcegółowy] + BE( w odpowiedniej formie WAS/WERE) + podmiot + czasownik z ing + reszta zdania

Past Perfect
[Pytajnik szcegółowy] + HAD(zawsze jednakowo!!!) + podmiot + imiesłów przeszły Tabelka czasowników) + reszta zdania

Future Simple
[Pytajnik szcegółowy] +WILL (zawsze jednakowo!!!)) + podmiot + czasownik głowny + reszta zdania

Future Progressive
[Pytajnik szcegółowy] +WILL (zawsze jednakowo!!!)) + podmiot + BE(zawsze jednakowo)+ czasownik z ing + reszta zdania

Future Perfect
[Pytajnik szcegółowy] +WILL (zawsze jednakowo!!!)) + podmiot + HAVE(zawsze jednakowo !!!)+ imiesłów przeszły (tabelka czasowników)+ reszta zdania


Ja zrobiłem sobie tabelkę i powiesiłem nad biurkiem jak mam wątpliwości to zerkam na nią - inaczej chyba się nie da.
Chyba,że jest jakiś sposób -:) o którym wiedzą inni uczestnicy forum - chętnie poczytam
TLK
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dzieki ogromne super odpowiedz teraz bede wbijala te cenne wiadomosci w moja mozgownice milego weekendu TLK buziaczek
ipon
TLK - Thanks! -:) - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.