ZALOGUJ SIĘ

got (UK) vs gotten (US) - historia języka angielskiego

13 lat temu
nieregularne czasowniki (get i forget)
get, got, got (gotten)
forget, forgot, forgotten

nie trzeba być specjalistą w historii języka, aby zauważyć, że czasownik get miał ostatnią formę "gotten", którą Brytyjczycy zgubili, a przez około 200 lat zarzucają Amerykanom jej błędne stosowanie, ale przecież czasownik "forget", który jest czasownikiem "get" z przedrostkiem zawiera tą formę

w UK używa się formy "got", bo forma "gotten" drażni ucho Brytyjczyka, nie zmienia to jednak faktu, że Amerykanie zachowali oryginalną formę "gotten"

dodatkowym dowodem jest występowanie w brytyjskim zwrotów z "gotten" jak: "ill-gotten" i "gotten up"

tak ja to widzę, chętnie usłyszę co wy macie do powiedzenia na ten temat
Bilberry
quantum137 - PS. Twoje dowody są wyjaśnione w linku jaki przytoczyłem, więc graj fair i go podaj kolego.
https://www.etutor.pl/pytania-jezykowe/pytanie/76548-Odmiana_czasownika_nieregularna_.html/0#answerComment_7894

[Common Errors in English Usage]

Mimo wszystko + za poruszenie ciekawego tematu, pozdrówka!
- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu
Bilberry - moje dane znalazłem niezależnie od podanego przez ciebie linku, tutaj:
http://public.wsu.edu/~brians/errors/got.html

to właśnie twoja wypowiedź zmusiła mnie do poszukania więcej w tym temacie, za to należy ci się plusik :D
- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Hejka

Za wiki:

Staroangielski nie był językiem statycznym, a okres, w jakim go używano, to około siedmiuset lat — od anglosaskich migracji, które dały początek Anglii w V wieku, do normańskiej inwazji w 1066 roku, gdy język uległ znaczącym zmianom. Staroangielski przyswajał sobie część aspektów języków ludów, z którymi miał kontakt, np. Celtów, czy okupujących Danelaw Wikingów.

koniec cytatu

Powtórzę jeden fragment:
'a okres, w jakim go używano, to około siedmiuset lat'

Teraz weź pod uwagę kiedy z Europy zaczęli przybywać koloniści, to kilkaset lat przerwy.

Czy chcesz przez to powiedzieć, że w Stanach używa się słów które swój kres miały w XI wieku w Europie?
Oczywiście zawsze pozostaną jakieś ślady czasami przez długi czas.

Mylisz jednak pojęcia ale cenię Cię za upór i wytrwałość.
Pozdrawiam
quantum137
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
Bilberry - w amerykańskim używa się wielu słów, które brytyjczycy zmienili, wbrew temu co ci ostatni twierdzą to amerykański trzyma się bardziej starych form

podobnie jest z polskim, ludzie na kresach (pomijając akcent) mówią bardziej po staropolsku niż Polacy w Polsce, bo polski w Polsce zmienił się podczas gdy tam w pewien sposób zakonserwował
- 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W UK staroangielskie "gotten" zostało zarzucone z wyjątkiem kilku określeń jak "ill-gotten", "well-gotten" czy też "gotten up". Z drugiej strony w US dość często używa się past participle w formie "got". Czasami używa się ich wymiennie, jednakże "got" odnosi się do rzeczy posiadanej obecnie np. "I've got just one car for sale". W przeciwieństwie do tego formy "gotten" używa się do opisania sytuacji, w której wchodzimy w posiadanie jakiejś rzeczy np. "I've gotten one car for selling over 50 cars in my father's company", gdzie większy nacisk kładziemy na fakt otrzymania samochodu niż jego posiadania.

Także kiedy mówisz, że musisz już iść stwierdzasz po prostu "I've got to go". Kiedy użyjesz w tym przypadku formy "I've gotten to go" sugerujesz, że ktoś dał Tobie pozwolenie na wyjście.

Po wylądowaniu ludzi posługujących się językiem angielskim w Ameryce, język angielski zaczął rozwijać się niezależnie, tak pod względem regół gramatycznych jak i sposobu pisowni i wymowy wyrazów. Trudno tutaj ocenić, który zasługuje na miano "tego lepszego", to coś jak Górale i Pomorzanie w Polsce: póki wszyscy sie dogadują... to jest OK!
yathe
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
Bilberry - nie twierdzę, że amerykański jest lepszy, chodzi mi o to, że brytyjczycy twierdzą, że amerykanie zepsuli (zmienili angielski) podczas gdy w wielu wypadkach to właśnie brytyjczycy zmienili angielski a amerykanie zachowali starą formę - 13 lat temu
yathe - a tutaj się akurat zgodzę. Ta cała UK nacja ma strasznie wysoko zadarty nosek. - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki