ZALOGUJ SIĘ

Kiedy mówimy got a kiedy get w sęsie dostać ?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
A
annastrus

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 9

get jest w czasie teraźniejszym a got w czasie przeszłym.
rupcio
anialew - Drogi Rupciu, czy w takim razie, w czasie przyszłym jest coś z "will". Pozdrawiam bardzo. - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jeśli chcesz powiedzieć - dostałem - używasz got.

I got a new book. - dostałem nową książkę.

Jeśli chcesz powiedzieć - dostaję - używasz get.

I get some money from my mum every Friday.


"get" - ma sporo innych znaczeń, które są wyszczególnione w słowniku -DIKI-.

Pozdrawiam:-)
spirulinka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

To jest jeden z licznych czasowników nieregularnych.
W sensie "dostać" czy jakimkolwiek innym (bo ten czasownik ma bardzo wiele znaczeń), forma "get" czy "got" zależy od czasu, jakiego należy użyć, a ten zależy od sytuacji, o jakiej opowiada zdanie, np.:

I always get useful presents for my birthday. (zawsze dostaję...) - forma podstawowa w zdaniu w czasie Present Simple (czynność stała, powtarzająca się lub zwyczaj)
I got some useful presents for my last birthday. (na ostatnie urodziny dostałem...) - tzw. druga forma czasownika, czyli forma czasu Past Simple (przeszły prosty) - czynność zakończona w przeszłości
I have always got/gotten useful presents for my birthdays. (od kiedy pamiętam, zawsze dostaję/dostawałem...) - tzw. trzecia forma czasownika (got - Br.E., gotten - Am.E.), inaczej Past Participle, występująca w czasach, które mają w nazwie "Perfect" (tu: Present Perfect - sytuacja rozpoczęła się w przeszłości i trwa aż do teraz, a czasem może już być skończona, ale nieważne kiedy, za to podkreślamy wyraźny wpływ na teraźniejszość)

Spokojnie jednak, wszystko w swoim czasie (nomen omen).
askawska
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
anialew - Dzięki wielkie za odp., zawiłości gramatyczne są dla mnie, jeszcze niestety trudne. To ostatnie zdanie, przez Ciebie napisane to jest "to" - za nie dzięki największe. Napisz proszę, ile czasu Ci to zajęło żeby osiągnąć taki poziom. Pozdrawiam - 11 lat temu
askawska - To akurat wiadomości z poziomu dość podstawowego, ale to, że mam jako tako kompletny obraz całości i potrafię je przekazać w taki sposób, to rezultat wielu lat w szkole i na studiach, ale też i systematycznego samokształcenia, w czym etutor (udzielanie się na Pytaniach i Tekstach + korzystanie z uwag i cennych źródeł, na które powołują się inni) ma swój bardzo duży udział.
Poza tym serce, serce, Skarbie - to jest to. Ja z nauki języków obcych czerpię prawdziwą przyjemność. :)
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
anialew - Jeszcze raz dzięki wielkie za odp. No cóż mam trochę do zrobienia, bo to początek mojej drogi (w ogólniaku i na studiach miałam inny język). "Serce" i "przyjemność" zawsze były dla mnie ważne(tak jak dla Ciebie) i tego się trzymajmy. Podziwiam, że ogarniasz, może kiedyś ja ... Pozdrawiam bardzo - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dziękuję bardzo
A
annastrus

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

DAD

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Drogi Rupciu Twoja odp. jest super, więc czy w czasie przyszłym jest coś z "will". Świat byłby wtedy piękny.
Pozdrawiam bardzo.
A
anialew
askawska - W czasie przyszłym jest "will get", bo po "will" używamy formy podstawowej. :) - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Get używamy w czasie terażniejszym
Got uzywamy w czasie przeszłym
pozdrawiam
M
marcin05

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Pewnie widziałeś kiedyś trójdzielną tablicę z czasownikami get to dostać w formie podstawowej (pierwsza kolumna), natomiast got to czas przeszły "Past Simple" i jeszcze jakiś tam drógi którego nie pamiętam nazwy (dróga kolumna).
C
cinek99
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

polecam zacząć od poziomu A1 w etutor.pl gdzie wszystko jest dokladnie wytlumaczone (obydwa czasy )
M
majo555

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki