ZALOGUJ SIĘ

Nie rozumiem uzycia "would " w funkcji czasu przeszłego w tym zdaniu: not once would she scream at me but three times

7 lat temuostatnia aktywność: 7 lat temu
Przepraszam, na pewno ta kwestia byla gdzies po drodze wyjasniana ale ja wtedy bylam na wagarach.
?
Gość
Gość - Dziekuję za odsylacz do C-50, ale tym razem chyba nie chodzi o wyrazenie przyszlosci w obrebie przeszlej sytuacji. Powod musi byc inny. W zdaniu ''Nie 1 raz krzyknela na mnie ale 3 razy" nie ma wskazania przyszlosci. Zreszta w cwiczeniach praktycznych zaraz po teorii nt. wyrażen przysłowkowych C1-17 jest podany przyklad: Not once did he break the law but three times. Dlaczego tu jest zwykły Simple Past a wyżej "would do"? Zycze miłego dnia. - 7 lat temu
wojtek.j - Problem z tym zdaniem jest taki, że można je interpretować na różne sposoby. Ten, który zaproponowałem wcześniej, czyli przyszłe wydarzenie w przyszłości (co, trzeba przyznać, nie jest do końca jasne bez kontekstu) lub, prościej, spojrzeć na would po prostu jako przeszłą formę will, gdy używamy go do opisywania typowego zachowania z przeszłości.
- 7 lat temu
Gość - Chyba znalazlam rozwiązanie tego problemu na stronie '"ingless". Wsrod roznych podanych tam zastosowan czasownika would podane sa 2 niezwykle ciekawe uzycia z ktorymi spotkalam sie po raz 1. Would może wyrazac przypuszczenie :The man we met yesterday would be his brother - chyba byl jego bratem. I najciekawsze uzycie : do wyrazenia niedowierzania i irytacji czyims czynem : Why would you do this to him? - czemu mu to zrobiles? Zdanie- Nie raz nakrzyczala na mnie ale wiele razy - na pewno zawiera w sobie nutke irytacji albo niepewnosc co tego ile razy to zrobila.:) - 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Nie ma za co przepraszać! :-) Chodzi tutaj o future in the past, czyli opisywanie przyszłego wydarzenia z przeszłości - w tym wypadku will "cofnęło się" i zmieniło się na would.

Hipotetycznie, sytuacja mogła wyglądać tak, że ktoś "nabroił" w przeszłości i potem opisuje tego późniejsze (ale już przeszłe) konsekwencje :-)

Więcej o tym w tej lekcji:
https://www.etutor.pl/lessons/en/c1/50/1/17604


Pozdrawiam
wojtek.j
Pracownik eTutor
7 lat temuzmieniany: 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki