Czy w zdaniu ' Listen to me, it is not like you think' poprawnie użyto przyimka like?

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Zdanie występuje w lekcji B1-4. Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie dlaczego w przytoczonym zdaniu użyto 'like' a nie 'as'? - w drugiej części zdania występuje przecież czasownik. Pewnie jest jakiś 'kruczek' o którym nie wiem, więc liczę na rozwianie moich wątpliwości. Pozdrawiam.
danutka176
 

Odpowiedzi: 1

W tym zdaniu "like" oznacza "tak, jak", czyli "Listen to me, it is not like you think" tłumaczymy na "Posłuchaj mnie, to nie tak, jak myślisz."
milena.u
danutka176 - Dziękuję za odpowiedź, ale ta nie rozwiewa moich wątpliwości. Jaka jest więc różnica pomiędzy wcześniej podanym zdaniem, a zdaniem 'I wish I could speak English as you do.' przetłumaczonym : Chciałabym mówić po angielsku tak jak ty mówisz. Obydwa zdania pochodzą z tej samej lekcji opisującej różnice w użyciu 'as' i 'like'. - 5 lat temu
mlesniewska1 - Faktycznie. Zgodnie z opisem gramatycznym w lekcji B1-4 "...po like nie używamy fraz z czasownikami", a "as używamy .....gdy w kolejnym zdaniu składowym pojawia się czasownik". W przykładzie mamy czasownik think, więc powinno chyba być 'Listen to me, it is not AS you think".
Chyba, że rzeczywiście jest jakiś kruczek. :-)
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
mlesniewska1 - Z dyskusji ww linkach wynika więc jasno, że prawidłową konstrukcją w języku formalnym jest jednak "Listen to me, it is not AS you think". LIKE w tym zdaniu użyte może być tylko w języku nieformalnym.
Uważam, że zawsze powinno się uczyć języka formalnego. Oczywiście zwroty potoczne też należy znać, ale w takim przypadku, jak to już zasugerował pkomarek1 ww jednym poście, powinno to być w ćwiczeniu wyraźnie zaznaczone. Dlaczego? A no dlatego, że osoba mniej dociekliwa przejdzie nad tym do porządku dziennego i uzna, że zawsze powinno tu być like, a to jest przecież nie do końca prawda.
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
danutka176 - Wszystko jasne. Dziękuję. - 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu

Podobne wątki

Pomoc i wsparcie