ZALOGUJ SIĘ

Jak przetłumczyć zdanie " Przekonałam go, że to będzie za drogo " ?

zmodyfikowany: 8 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
Mam dwa problemy z tym zdaniem :
1) Czy można zastosować czasownik " convince " czy może jest jakiś , który lepiej pasuje ?
2) Czy trzeba tu zastosować zasadę mowy zależnej i dostosować czas w drugiej części zdania do pierwszej ( czyli PS lub PP - tego też nie wiem ) Jeśli tak, to sens " będzie " zostanie całkiem zmieniony. To nasuwa mi kolejne pytanie - Czy w mowie zależnej można w ogóle stosować czas przyszły ? Np " On powiedział, że przyjdzie " Przecież jak napiszę " He said, that he came " to po mojemu będzie znaczyło " On powiedział ,że przyszedł " a nie, że przyjdzie. Więc jak to jest? Ktoś może mi to wyjaśnić ? Będę bardzo wdzięczna :-)
K
kasina_k

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Wydaje mi się że "convince" będzie najlepszym rozwiązaniem;
> I convinced him this would be too expensive.
> I managed to convince him, that it would be too expensive.

Mam nadzieje że niczego nie pomieszałem, ale tu jest odpowiedź na twoje drugie pytanie;
> He said (that) he would come = On powiedział ,że przyjdzie.
> He said (that) he came = On powiedział, że przychodzi.
> He said (that) he had come = On powiedział, że przyszedł.

ps. (podaje tylko jako ciekawostka)
Z własnego doświadczenia widzę że wszyscy "native speakers" najczęściej idą w łatwiejszą formę tzw. mowy niezależnej, czyli mówią 'She said "She likes me" niż mowy zależnej "She said that she liked me", mniej tym się wszystkim przejmują i tym samym chyba nie komplikują sobie życia. Ale oczywiście zdecydowanie nie namawiam do tego, aby tych regułek się nie uczyć.
H
halkins
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu
kasina_k - Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :-) Ja jak widać lubię sobie komplikować życie ale cóż - tak mam i już :-) - 8 lat temu
kasia.szczep - @halkins - to o czym piszesz, to pewne "wyjątki" w stosowaniu tzw. "backshiftu" ;-) Poniżej załączam notatkę, która opisuje sytuacje, w których nie stosujemy zmiany czasu w mowie zależnej:

https://www.etutor.pl//lessons/en/b2/50/1/18624

Pozdrawiam ;-)
- 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki