ZALOGUJ SIĘ

Jak nauczyć się używać czasów PAST w opowiadaniach, listach

8 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
Zrobiłam już mnóstwo ćwiczeń i rozumiem jak działają te czasy. Jak uzupełniam na krótkich przykładach (zdaniach), a potem patrzę w odpowiedzi jest poprawnie. Jednak kiedy mam je wszystkie uzupełnić w opowiadaniu czy liście to nie wiem kiedy użyć past simple, past continuous, past perfect, past perfect continuous... macie jakieś rady albo jak to uzupełniać ? bo np dana aktywność wydarzyła się wcześniej stawiam had a drugą w past okazuje się ze jest zupełnie inaczej ;<
A
Anikaeng

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Past Simple- czas opisujący czynność ZAKOŃCZONĄ i tą, która nie ma nic wspólnego z TERAŹNIEJSZOŚCIĄ
I went to the doctor's because I felt sick.

Konstrukcja: PODMIOT + CZASOWNIK Z II FORMY
Pryzpominam, iż może to być:
-czasownik regularny z końcówką ,,-ed"
-nieregularny, których trzeba się wyuczyć

Charakterystyczne wyrażenia: AGO, LAST WEEK, YESTERDAY, THE DAY BEFORE YESTERDDAY, etc.

Past Continous- czynność NIEZAKOŃCZONA, trwała jakiś czas. Jest ona zwykle przerwana przez inne wydarzenie.
I was having a bath, when the telephone rang.

Konstrukcja: PODMIOT + WAS/WERE + CZASOWNIK Z KOŃCÓWKĄ ,,-ING"

Past Perfect- czas określający wydarzenie, które miało miejsce ZANIM coś się stało lub PO tym jak coś się stało.

When I came home somebody had gone.

Konstrukcja: PODMIOT+ HAD+ CZASOWNIK Z III FORMY

Charakterystyczne wyrażenia: AFTER, BEFORE

Past perfect continous- czas Past Perfect, lecz różnica jest taka, iż określa on wydarzenia trwające przez jakiś czas.

Konstrukcja: PODMIOT + HAD BEEN+ CZASOWNIK Z KOŃCÓWKĄ ,,-ING"

Myślę, że sobie poradzisz, jakby co to napisz, a pomogę wybrać czas. Niestety często tak się dzieje, że niby czas jest prawidłowy, a okazuje się, że jest inny. Jednak istnieją jeszcze czasy przeszło-przyszłe, że tak powiem, czyli czasy Future in The Past, które również są istotne. Pozdrawiam ;)
K
karolch12
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu
Anikaeng - ja to wszystko znam i płynnie wykorzystuje itp. tylko chodzi mi o to, że jak mam jakiś tekst, zadanie "typu opowiadanie" i w nim mam uzupełnić brakujące luki to ciężko wiedzieć co było pierwsze a co drugie itp. :( - 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki