ZALOGUJ SIĘ

Nie jestem pewna, czy do końca rozumiem te question tags. Czy ktos może mi to wytłumaczyc?

13 lat temu
A
aokroj

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

używamy w zdaniach twierdzących i przeczących.
np.
You often play with him, don't you? - ty często grasz z nim,nieprawdaż?
She isn't very smart, is she? - ona nie jest bardzo bystra,prawda?

zasada jest taka,że jeżeli mamy zdanie twierdzące to question tag jest pytaniem przeczącym, a dla zdania przeczącego mamy normalne pytanie.

Oczywiście należy pamiętać o prawidłowej konstrukcji pytania podyktowanej czasem użytym w zdaniu.
M
ManRed
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
aokroj - Dzięki;D Pozdrówka ;) - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witam:)
Oczywiście , ja mogę Ci to wytłumaczyć i to bardzo chętnie:)
To takie króciutkie pytanie które stawiamy na końcu zdania. Często retoryczne nie wymagające w ogóle odpowiedzi. Tak jak byś rozmawiała z koleżanką po polsku: "Wczoraj kupiłam sobie nową sukienkę , wydałam na nią 200 zł" "Naprawdę?". Lub :"Wiesz ten nowy sąsiad który się wprowadził jest strasznie przystojny!" "No co ty , poważnie?":)Tak samo rozmawiają z sobą Anglicy, używając właśnie w ten sposób "question tags". Jak utworzyć takie "questiion tags"-są zasady tworzenia oczywiście. Popatrz na przykład:

Jeśli zdanie które wypowiadasz nie zawiera przeczenia czyli kiedy jest twierdzące to "question tags" będzie przeczący. Np.:

She was here , wasn't she? - Ona tutaj była , prawda?

Jeśli zaś zdanie jest przeczące to "question tags" będzie twierdzący. Np.:

He isn't tall, is he? - On nie jest wysoki, co nie?

Pamiętaj. Czas w "question tags" musi być dostosowany do czasu użytego w zdaniu. Więc jeśli zdanie jest zbudowane w czasie Present Simple to "question tags" musi mieć ten sam czas.

She is pretty - zdanie twierdzące w Present Simple - isn't she? - "Question tags" przeczący ale również w Present Simple.

She isn't pretty - zdanie przeczące w Present Simple - is she? - "question tags" twierdzący ale również w Present Simple.

Tak samo zaimki osobowe. Jeśli w zdaniu użyjesz 'she" to i w "question tags" musi być "she":)
"Question tags" w kilku czasach:

- Present Simple:
You often play with them, don't you?
I can't stand math, can I?

-Present Continuous
You are writing a letter, aren't you?
Nobody is crying here, are they?

-Past Simple
You played this game, didn't you?
Nobody knew that she was coming, did they?

Do "question tags musimy być już troszkę obyci z niektórymi zagadnieniami gramatycznymi a zwłaszcza z konstrukcją i stosowaniem czasów angielskich , ponieważ jak widzisz miedzy innymi z czasami jest ta konstrukcja powiązana.
Pozdrawiam serdecznie:)
E
efogt
13 lat temuzmieniany: 12 lat temu
aokroj - Wielkie dzięki za twoją wyczerpującą odpowiedż ;) - 13 lat temu
efogt - Pozdrawiam , nie ma sprawy:) - 13 lat temu
eneduelike - masz może wszystkie wyjątki? :) - 13 lat temu
efogt - W tej chwili mam jeden:"He is asking too many questions, is he?" Czasami taka forma jest właściwa:) - 13 lat temu
eneduelike - ale te inne, w sensie 'Let's go, shall we?' etc ;p - 13 lat temu
eneduelike - dobra, mam coś
http://www.testyourenglish.net/english-online/subjects/tagquest.html
ale nie wiem czy wszystko, ale warto wiedzieć ;p
- 13 lat temu
eneduelike - btw. 'does not require' znaczy, że jest wtedy źle, czy w sensie, że to jest zbędny dodatek ? :P bo teoretycznie to ma dwa znaczenia ;s - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witam

Czasami też tłumaczy się to "nieprawdaż", co oznacza w sumie to samo, co "prawda"?

pozdrawiam

M.
C
cinderella

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja to sobie zrobiłam taki krótki schemat, żeby mi było to łatwiej ogarnąć.

1. Zdanie twierdzące - QT przeczący
2. Zdanie przeczące - QT twierdzący
3. Zdanie zawiera czasownik to be - QT też ma czasownik to be ( w odpowiedniej formie)
WAŻNE
- 1.os.l.poj. zdanie twierdzące - QT tworzy się z czasownikiem are
- 1.os.l.poj. zdanie przeczace - QT tworzy się z czasownikiem am
4. Wszystkie inne czasowniki - QT tworzy się z operatorem do/does
do/does - w zdaniach przeczących
don't/dosen't - w zdaniach twierdzących
annika2011

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki