ZALOGUJ SIĘ

Dlaczego w tym zdaniu zamiast czasu Present Perfect został uzyty czas Past Simple?

9 lat temuostatnia aktywność: 9 lat temu
Thieves stole paintings worth over 1,000,000 pounds.

Czas Present Perfect jest uzywany, wtedy gdy mowimy o wydarzeniach które działy się w przeszłości ale mają zwiazek z terazniejszoscią, więc czemu to zdanie jest w czasie Past Simple. Kradzież pieniędzy to przyczyna, która ma swoje skutki w teraźniejszości. (pieniądze zostały skradzione teraz ich nie ma)
G
Gamelot

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Wszystko zawsze zależy od kontekstu w jakim dane słowa są wypowiedziane.

Może być kilka powodów dla których użyto Past Simple:
- czasu Present Perfect nie używamy np. w opowiadaniach, kiedy relacjonujemy jedną rzecz po drugiej.
- może być to amerykańska odmiana angielskiego, w której są większe tendencje ku temu, aby zastępować czas Present Perfect czasem Past Simple.

Poza tym, czy stwierdzenie "Czas Present Perfect jest uzywany, wtedy gdy mowimy o wydarzeniach które działy się w przeszłości ale mają zwiazek z terazniejszoscią" pojawiło się gdzieś na eTutor?
Jeśli tak, to niedobrze i powinno zostać czym prędzej poprawione. Przejrzawszyy jednak notatki gramatyczne, nie sądzę aby tak było.
Sformułowanie "wydarzenia, które działy się w przeszłości ale mają związek z teraźniejszością" jest bardzo niejednoznaczne.

np.
-zdanie * 'I have read a book yesterday' jest niepoprawne, gdyż nie używamy czasu PP z oznaczeniami czasu (innymi niż for i since ale to inna bajka). Mimo wszystko, można by się upierać, że ma to związek z teraźniejszością, gdyż dziś moja wiedza po przeczytaniu tej książki jest większa, co znaczy, że fakt przeczytania tej książki jest przyczyną obecnego stanu rzeczy.
- Podobnie zdanie już poprawne 'I used to smoke cigarettes' też może mieć związek z teraźniejszością, gdyż fakt, że miałem w zwyczaju kiedyś tam dawno palić papierosy wpływa na moją obecną kondycję.


Tak więc rozwiązań jest sporo. Ja oczywiście zachęcam do zapoznania się z notatką gramatyczną dotyczącą czasu PP z lekcji 69.
Pozdrawiam :)
marcin.m
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Według mnie tak sformułowane zdanie oznacza, że coś się kiedyś wydarzyło i nic nie mówi ponadto. Pieniądze mogły zostać zwrócone, odzyskane, bądź dalej ich nie ma. Tu jest tylko stwierdzenie faktu, że pieniądze zostały skradzione.
srela

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki