ZALOGUJ SIĘ

Jakie są zasady korzystania z czasów Present Perfect a Past simple?

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
zazwyczaj nie możemy zastąpić czasu Past Simple czasem Present Perfect. Na przykład, nie możesz zastąpić I lost my wallet yesterday zdaniem I've lost my wallet yesterday. Dlatego czas Past Simple jest bezpieczniejszym wyborem, ponieważ sprawdza się w większej ilości sytuacji, niż czas Present Perfect.

Słówko yesterday jest charakterystyczne dla present simple ale dlaczego zdanie I've lost my wallet yesterday jest niepoprawne? Zgubiłam wczoraj portfel co skutkuje tym, że nadal go nie mam? Nie rozumiem tego :(
Kasicka
slawek4 - Yesterdy jest charakterystyczne dla simple past. Nie możesz tego słowa łączyć z Present Perfect choć widziałem, że Alglicy tak robią nawet wykształceni.( np. w korespondencji) - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

ipon
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

czas Present Perfect wskazuje na zwiazek przeszłosci z terazniejszoscia ale nie jest to czas przeszły tylko terazniejszy i odnosi sie do sytuacji ktore dopiero co sie wydarzyły. Dlatego tez w zdaniach tych czesto stosowane jest "just/already" i.e. "I have just lost my keys". Mozna go interpretowac jako czas "terazniejszy dokonany". Past Simple to czas "przeszły dokonany".

W jezyku angielskim z formy gramatycznej wynika kontekst np. "I lost my keys yesterday" - nie wiemy czy klucze sie znalazły ale forma informuje nas ze temat ten został zamkniety; "I've lost my keys" - wiemy ze klucze zostały zgubione i sie jeszcze nie odnalazły.
M
madcapboy

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Czyli "I lost my keys yesterday" - zgbiłem klucze i mam to gdzieś,a "I've lost my keys" = że zgubiłem i np.nie mogę otworzyć domu (bo jest skutek w terażniejszości?
Mam wielkie problemy z tym czasem,bo nie istnieje on w naszym języku i trudno mi go przełożyć na polski :(
Help!!
K
kbrandenburg
zorija - wszyscy mają ten problem- zobacz jak wypełniony jest dział "pytania" - jest tam mnóstwo dokładnych odpowiedzi https://www.etutor.pl/pytania-jezykowe/?q=present+perfect&allCategories=1 - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

http://isel.edu.pl/blog/wpis.php?nw=1
Moim zdaniem to jedne z najlepszych tłumaczeń tego tematu jakie można znaleźć w internecie. Wraz z przykładami oraz ćwiczeniem do zrobienia w następnym temacie.

"zazwyczaj nie możemy zastąpić czasu Past Simple czasem Present Perfect."
Ja myślę wręcz przeciwnie. W bardzo wielu sytuacjach można zastosować obojętnie który z tych czasów, będziemy zrozumiani prawidłowo. Kiedyś przeczytałem fajne porównanie do kolorów. Prawie nigdy nie jest tak że coś odnosi się tylko do teraźniejszości (biały) lub tylko do przeszłości (czarny). Zazwyczaj mamy kolor szary i od nas zależy czy chcemy to odnieś bardziej do teraźniejszości czy bardziej do przeszłości.

Oczywiście są zwroty/sytuacje gdy użyć należy tylko PS albo tylko PP, ale tego trzeba się najzwyczajniej nauczyć na pamięć :)
Pozdrawiam!
tralfaz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki