ZALOGUJ SIĘ

I do - co ja - dlaczego tak się to tłumaczy?

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
You have as much courage as I do. = Ty masz tak samo dużo odwagi, co ja.
They have as few friends as I do. = Oni mają tak samo mało przyjaciół, co ja.
She has as little luck as her mother does. = Ona ma tak samo mało szczęścia, co jej matka.

Dlaczego nie ma 'as I have' tylko 'as I do'? skąd to się wzięło?
H
herrmaan

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Nie ma "I have", ponieważ we fragmencie przed "as" użyto czasownika "have" w jego wersji amerykańskiej, a nie brytyjskiej.

W odmianie amerykańskiej "have" jest zwykłym czasownikiem i w tego typu zdaniach wymaga operatora "do/does", który go zastąpi. Podobnie - w czasie Present Simple używamy dla niego do/does, by utworzyć pytania i przeczenia oraz krótkie odpowiedzi:
Do you have children? Yes, I do. No, I don't. I don't have children.
W Twoim przykładzie dowolny inny zwykły czasownik zachowałby się podobnie:
She goes to the cinema as often as I do.
They sleep as long as their friends do.

W odmianie brytyjskiej "have" występuje razem ze słowem "got" w wyrażeniu "have got" i jest traktowane jako czasownik posiłkowy - sam tworzy pytania przez zamianę miejscami z podmiotem, samodzielnie też tworzy przeczenia i występuje w krótkich odpowiedziach:
Have you got children? Yes, I have. No, I haven't. I haven't got children.
Zaawansowane gramatyki wskazują na możliwość opuszczenia "got" w tej wersji w niektórych sytuacjach, ale myślę, że na potrzeby bieżącej nauki i testów/egzaminów/sprawdzianów lepiej tego nie robić.

Gdyby w Twoich przykładach użyto "have got" w odmianie brytyjskiej, nie wymagałoby ono zastąpienia przez "do" w drugim fragmencie. Zostałoby tak jak proponujesz, "have":
They've got as few friends as I have.
Itd.
askawska
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu
herrmaan - No ale piszesz o pytaniach i przeczeniach, a tutaj są zdania twierdzące. To skoro have jest zwykłym czasownikiem, to w ZDANIU TWIERDZĄCYM nie wymaga operatora. Nadal nie rozumiem... - 10 lat temu
askawska - Ale właśnie w tym porównaniu po "as" musi wystąpić podmiot z czasownikiem posiłkowym odpowiednim dla struktury gramatycznej użytej w pierwszym fragmencie. Dla czasowników zwykłych w czasie Present Simple (a takim jest "have" w odmianie amerykańskiej) będzie to do/does. Dla "have got" byłoby "have", dla zdań z "can" - "can", dla zdań w Past Simple pojawiłoby się "did", dla zdań w tzw. Future Simple - "will" itd. - 10 lat temu
herrmaan - Dobra kumam, za dużo było informacji wyżej i się pogubiłem, dzięki :D - 10 lat temu
askawska - Bardzo proszę. Polecam się. :) - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki