ZALOGUJ SIĘ

Jak powiedzieć poprawnie "Wczoraj pracowałem"?

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
1. Yesterday I worked
2. Yesterday I was working
3. Yesterday I did work

I czym różnią się te zwroty, co dokładnie znaczą?
S
swirex

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

1. ten zwrot oznacza, że pracowałeś wczoraj przez krótki czas, jednorazowa czynność w przeszłości
2. ten zwrot oznacza, że pracowałeś przez dłuższy czas
3. ten zwrot oznacza dokładnie "wczoraj zrobiłem jakąś pracę"
wg mnie, prawidłowy jest zwrot 2. :)
writeitdown
monika22_12 - co do 2. - raczej chodzi o to, że pracowałaś/eś w przeszłości czynność ta trwała ciągle przez jakiś tam określony czas, ale nie wiadomo czy została zakończona
z kolei 1. oznacza że pracowałeś i wykonałeś tą czynność do końca.

Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę :)

co do poprawności - każda odpowiedź jest dobra, ale jak to w angielskim - zależy od kontekstu :)
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wszystko jest zależne od kontekstu i tego, co chcemy zakomunikować.

1. Yesterday I worked - Mamy tu czas Past Simple wskazujący na to, że dana czynność wydarzyła się w danym czasie w przeszłości. Odbyła się w przeszłości i zakończyła się w przeszłości. Ważny tu jest sam fakt tego, że coś się wydarzyło.

Przypomnienie: https://www.etutor.pl/lekcje/1033/14761/?nativeLanguageCode=pl

2. Yesterday I was working - Tutaj mamy czas Past Continuous służący do podkreślenia tego, że jakaś czynność trwała w przeszłości. Używając tego czasu nie wiemy, czy sama czynność została zakończona, czy też np. ktoś przestał coś zrobić. Tego czasu zazwyczaj używamy w danym kontekście gdy chcemy np.:

- podać tło dla innych wydarzeń: "Szedłem sobie, gdy nagle świat wybuchł" - "I was walking when suddenly the world exploded."
- powiedzieć, że dwie rzeczy działy się jednocześnie: "Podczas gdy oglądałam 'Coupling' mój mąż robił mi kanapkę." - "While I was watching 'Coupling' my husband was making me a sandwich."

Przypomnienie: https://www.etutor.pl/lekcje/1085/15975/?nativeLanguageCode=pl

Sama różnica między Past Simple i Past Continuous: https://www.etutor.pl/lekcje/1085/15982/?nativeLanguageCode=pl

3. Yesterday I did work - Tutaj mamy ponownie czas Past Simple, ale tym razem w nieco zmienionej formie. Zamiast "worked" mamy "did work" - poprzez użycie operatora w czasie przeszłym i czasownika w bezokoliczniku otrzymujemy formę, w której występuje bardzo silna emfaza. W wymowie kładziemy nacisk na did. Czyli np.:

- You did nothing yesterday! (Nic wczoraj nie zrobiłeś!)
- Oh, no! Yesterday I did work! (O nie! Wczoraj naprawdę pracowałem!)

Można też powiedzieć: "I did some work yesterday" - w tym znaczeniu mówimy, że wykonaliśmy trochę pracy.
karol.k
Pracownik eTutor
swirex - Tak dla upewnienia. Czyli aby powiedzieć że pracowałem nad czymś wczoraj, najlepiej użyć zwrotu: "Yesterday I worked"? - 10 lat temu
karol.k - Dosłownie będzie to "I worked on something yesterday". - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki