ZALOGUJ SIĘ

Kiedy dodawać -ing lub -ed do przymiotnika?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Kieruję się zasadą że jeśli jest nawiązanie do osoby mamy przymiotnik -ed, jak do rzeczy -ing. Są jednak przykłady w ćwiczeniach z klownem i tu mamy o dziwo -ing, jest przykład ze zdania 4) You are annoying. Dlaczego ing?
P
pmatuszczak
Ewa-Sally - Mnie bardzo pomaga w nauce angielskiego powtórka gramatyki polskiej. Proponuję poczytać o imiesłowach przymiotnikowych.
A klown w ćwiczeniu powinien wywoływać uczucia, ale właśnie się dowiadujemy, że nie wywoływał. :)
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Ja zapamiętałem to w prosty sposób:końcówkę "ing" dodajemy wtedy, gdy potrzebujemy przymiotnik o polskim tłumaczeniu z końcówkami takimi jak: ący, ąca ące, itd.
wacek6713

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

można to jeszcze tak wytłumaczyć:
przymiotniki pochodzące od czasowników z końcówką ed opisują uczucia ludzi a z końcówką ing
opisują sytuacje, ludzi i rzeczy.

I am annoyed ( jestem poirytowana)
You are annoying ( Jesteś irytujacy)
dania57

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

ipon
wacek6713 - Nie wiem kto się wychylił z tym minusem, ale na pewno nie miał racji. To że w linku pisze "portugalski", to nie znaczy, że informacja jest błędna. Trzeba otworzyć i sprawdzić, a nie od razu walić minusa! - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

to wygląda tak - na przykładzie tego "annoy":
samo annoy oznacza denerwować, wkurzać

jak dodamy -ing to oznacza, że osoba, o której mówimy, wywołuje jakieś uczucie, czyli w tym przypadku annoying znaczy denerwujący (dla innych)
jak dodajemy -ed to mamy formę bierną i oznacza to, że ktoś inny spowodował to odczucie, czyli annoyed oznacza zdenerwowany (przez kogoś)

podobnie inne czasowniki:
interesting - interesujący (dla otoczenia, dla innych)
interested - zainteresowany (przez kogoś, coś, jakieś zjawisko) - strona bierna

boring - nudny (dla otoczenia, dla innych)
bored - znudzony (np przez kogoś)

etc.
A
alukasiewicz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

OK dziękuję za pomoc. Już mi się rozjaśniło na podstawie Waszych wypowiedzi
P
pmatuszczak

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.