ZALOGUJ SIĘ

Kiedy używamy 'was' a kiedy 'I've been'?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Proszę wytłumaczcie mi bo nie mogę tego zapałapać.

Kiedy używa się i czym się różni

'I Was there' od I've been there'

kiedy się uzywa jednego a kiedy drugiego ? :/ najbardziej ciekawi mnie to 'I've been'

zastanawia mniejeszcze czym si e różni :
' I didn't have time for it' od ' I haven't time for it'

moze cos źle napisałem ale tak słysze, z góry dziękuję pozdrawiam
szponnn

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 7

Poczytaj o czasach Past Simple i o Present Perfect. Myślę, że tak będzie dla Ciebie korzystniej, niż gdy padnie gotowa prosta odpowiedź.
Najlepiej obejrzyj sobie wideo w lekcjach 33 (A1) i 69 (A2).
knorwid

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

'I Was there' to jest czas SIMPLE PAST
od
I've been there'to jest czas PRESENT PERFECT

kiedy się uzywa jednego a kiedy drugiego ? :/ najbardziej ciekawi mnie to 'I've been'

zastanawia mnie jeszcze czym sie różni :
' I didn't have time for it' od ' I haven't time for it' a to formy NEGATIVE

http://angielski.na6.pl/tenses_czasy_angielskie
wszystko do sprawdzenia w eTutorze GRAMATYKA : VERBS CZASOWNIKI po prostu trzeba to przerobic
J
Janina21
lprm - Jaki jest sens kopiowania pytan? - 11 lat temu
Janina21 - Wg mnie ma to sens dla zadającego pytanie, nie musi wracać na górę strony. Pzdr. - 11 lat temu
Janina21 - Czy to jest niemiła odpowiedź? zasługująca na "minus"?
Mimo wszystko serdecznie pozdrawiam, również rozdających minusy.
Ponadto wydaje mi się, że wstawianie linków dla mnie zawsze było bardzo pomocne, bo można sięgnąć po informacje "u źródła", często z wieloma przykładami.
PS. Nie będę zdziwiona jeśli znów dostanę "minusa"
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

dziekuję, mimo wszystko wiem teraz o co chodzi, nie moge dawac jeszcze plusów, ale dziękuję :)
szponnn
joke1 - Pomogę Ci, i postawię plusy w Twoim imieniu :) - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

a z tym drugim zapytaniem, ktoś wie ?
szponnn
knorwid - I didn't have time - PAST SIMPLE (czas PRZESZŁY prosty)
I haven't time - PRESENT SIMPLE (czas TERAŹNIEJSZY prosty) lekcja 13
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

dzieki joke1 :) to mógłbys mi też dać to bede bliżej do dawania samemu nastepnym razem :p
szponnn
lprm - Ale mozesz zaakceptowac ktoras odpowiedz - zielony ptaszek "V" przy odpowiedziach. Tak tez zdobedziesz punkty. - 11 lat temu
szponnn - faktycznie, dzięki :)
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

no tak, zawsze sie znajdzie ktos miły i ktoś niemiły.
szponnn

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

1) 'I Was there' od I've been there'

Jeśli masz na myśli jakieś miejsce np. Karaiby, Hiszpania, Polska i chcesz powiedzieć, że tam byłeś (already) albo nigdy tam nie byłeś (never) to używasz I have been to Spain/Poland. Nie mówisz dokładnie kiedy byłeś, mówisz tylko, że tam byłeś i wcale nie znaczy, że tam wrócisz. Przyszłość nie ma tu znaczenia. Może wrócisz, może nie. Liczy się kontekst zdarzenia/miejsca, a nie czasu.
I was there używasz w kontekście czasu. I was there *THEN* i to then może być wczoraj, 5 minut temu, 5 lat temu. W konstrukcji czasowej WHEN użyjesz WAS, bowiem explicite używasz kontekstu czasu: What did you do WHEN you were there? Odp. When I WAS there, I...

I have been there (how many times).
I have been to Poland, Greece, Spain.
I have always been there for her since he left her.
He walked out on her during that night and he has never given any sign of life ever since (since he did that).

I was there 3 years ago.
I was in Poland when the plane crashed.
She was there when I first met you.

Wszystko zależy od kontekstu i w języku pisanym łatwiej jest to wydobyć o ile się poda :) Książki próbują schematyzować te konteksty, ale nie zawsze jesteśmy w stanie dopasować schemat do naszych potrzeb.

2. ' I didn't have time for it' od ' I haven't time for it'

Znowu kontekst. Jeśli mówisz o czymś co się zdarzyło... aaa rano poszedłem do sklepu i choć zaplanowałem wcześniejszej pójść do krawca to jednak nie miałem na to czasu.

Oh, I went to the shop in the morning and though I had initially planned to take my pants to the tailor as a next thing to do, just as I came out I realized it took too long and I did not have time for it.

Natomiast, jeśli ktoś do Ciebie przyjdzie np. jakas menda z open space :P w południe i powie: zrobiłeś to o co Cię wczoraj prosiłem
Ty powiesz: przepraszam, ale nie miałem na to czasu:

Kolega: Hi Steve, have you got that stuff I asked you for yesterday?
Ty: Sorry Steve, I haven't had time for it. Mark, my boss, came to me in the morning and said I had to do one bit for him and I've been trying to cobble something together since then because, you know, I just don't want to see him angry again :)


Jeśli masz jakieś konkretne przykłady, możesz je podać. Pozdrawiam :)
P
psempruch
szponnn - dziękuję, to piekne że są na tym świecie ludzie którzy po prostu potrafia pomóc nie wypominając że można było użyć wyszukiwarki, i wiedzą że to nie zawsze pomaga lub się nie znalazło tego co potrzeba. serdecznie dziękuję i życze wszystkiego dobrego :)

- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki