ZALOGUJ SIĘ

Kiedy używamy "one", a kiedy "ones"?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Mamy takie zdanie:
I need sharp scissors. Have you got any? = Potrzebuję ostrych nożyczek. Masz jakieś? (a nie: I need sharp scissors. Have you got ones?) Zdanie w nawiasie jest skreślone i podane jako nieprawidłowe, dlaczego?

Dlaczego w zdaniu I need a sharp knife. Have you got one? = Potrzebuję noża. Masz jakiś? można użyć "one", a w pierwszym przykładzie już nie?
Ewelina79

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

ipon
Ewelina79 - No niestety nie znalazłam tam odpowiedzi na moje pytanie. - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

spróbuj wyłowić spośród tych pytań właściwą odpowiedż----https://www.etutor.pl/pytania-jezykowe/?q=one&ets.x=-934&ets.y=-40
zorija
Ewelina79 - Nauczyłam się już korzystać z wyszukiwarki i jeśli nie znajduję odpowiedzi, to zamieszczam pytanie. - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wydaje mi się, iż powodem jest to, że SCISSORS to liczba mnoga, a -jak napisane jest w tej notce gramatycznej- "Możemy używać one bez wyrażenia, które je definiuje, ale nie możemy zazwyczaj użyć ones w ten sposób." Podawany przez Ciebie przykład z KNIFE jest ok, bo można to wymienić na ONE, ale nożyczki musiałabyś wymienić na ONES a nie na ONE - notka wskazuje, że ONES raczej tak nie używamy.

Zaraz potem w tej notce jest jednak przykład: My scissors are blunt. I need sharper ones.
Jeśli trzymać się tej notki gramatycznej, to tu wyrażeniem definiującym nożyczki jest SHARPER, stąd można potem użyć ONES. W podanym pytaniu takiego określenia definiującego brak. Tak ja to rozumiem. Zastanawia mnie teraz czy można by zapytać "Have you got sharper ones?".
knorwid
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
Ewelina79 - Nie używamy one ani ones z rzeczownikami niepoliczalnymi. Scissors - plural.
Jedne nożyczki to "scissors", dwie pary nożyczek to "two pairs of scissors", itd. Ale jak się ma to do zdania właśnie tego - My scissors are blunt. I need sharper ones. = Moje nożyczki są tępe. Potrzebuję ostrych. W tym zdaniu jest ones. Może ktoś potrafi to wyjaśnić.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
askawska - O ile dobrze zrozumiałam to, co zacytował kolega knorwid, odpowiedź jest w notatce.

Bardzo dobrze, Kamil.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
knorwid - Dzięki @askawska - poprawione :P Powiedzmy, że akurat temperowałem ołówek ;) - 11 lat temu
Ewelina79 - Nie wiem czy ja rozumiem do końca to zagadnienie i wyjaśnienie go w lekcji.
A jak się ma takie zdanie z początku lekcji - "One zawsze odnosi się do jednej rzeczy lub osoby.", a następnie na końcu lekcji - "One ani ones nie mogą odnosić się do konkretnej rzeczy ani osoby". Jak mam to rozumieć?
- 11 lat temu
japonskiwachlarz - Chodzi z grubsza o to, że mówiąc one - mamy na myśli jeden obiekt klasy X, np. nożyk do tapet. Ale nie mamy na myśli konkretnego nożyka.
Powiedzmy, że siedzisz z koleżanką nad projektem i wycinacie coś z kartonu. Masz tępy nożyk i potrzebujesz ostrzejszego - potrzebujesz JEDEN nożyk, który ma taką właściwość, że jest ostry. Nie masz na myśli konkretnego nożyka - np. zielonego w różowe groszki, który twoja koleżanka nosi zawsze w piórniku - ale JAKIŚ (jakikolwiek, nieokreślony do końca), który po prostu spełnia taki warunek, że jest ostry.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
Ewelina79 - Dziękuję za wyjaśnienie, już chyba to rozumiem ;) I dziękuję za zmianę notatki, tego ostatniego zdania o którym pisałam. - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki