ZALOGUJ SIĘ

Czy mogę prosić o wytłumaczenie różnicy między Present Perfect a Present Perfect Continuous?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Present Perfect czy Present Perfect Continuous
Pomóżcie bo nie mogę do końca złapać różnicy.

Znalazłem zdanie w continuous:
John's been learning English for two years.
I w zwykłym:
Tomoko has lived in England for five years.

Jak dla mnie to te zdania się niczym nie różnią, w obu przypadkach coś zaczęło się x lat temu i ciągle trwa.

Drugi zestaw:
I have eaten, a lot and I'm not hungry any more
I have been runnning so I'm out of breath. (tu jest w domyśle, że on właśnie przebiegł maraton)

Tak jak poprzednio zdania wydaja mi się takie same, w obu przypadkach mówimy o czynnościach, które maja widoczny skutek w teraźniejszości.


Może ktoś odnieść się do tych zdań i wyjaśnić o co dokładnie chodzi z tymi czasami ?
P
Pixem

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Ewelina79
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dzieki, porównanie fajne i trochę rozjaśniło, ale nie do końca bo:

"Gdy mówimy o tym jak długo trwało wydarzenie lub czynność stosujemy czas Present Perfect Continuous.

Przykładowo:
I have been reading that book for 2 hours. [Czytam tą książkę od 2ch godzin.]"

W innych źródłach przecież since i for są głównymi słówkami łączonymi z Present Perfect. ( z reszta, nawet w tym porównaniu są one w innych miejscach używane ze zwykłym Perfectem) I tak jest na większości stron/książek, że jak czytasz jeden przykład to rozumiesz, a jak przeczytasz wszystkie to zaczynają się one wykluczać.

Przykład który podałem: Tomoko has lived in England for five years.
Przecież to nie jest czynność zakończona, ani czasownik typu love, like itd. wiec według tego co jest na tej stronie powinno być: Tomoko has been living in England for five years
P
Pixem
Otus - "Tomoko has lived in England for five years." To zdanie może być wyrażone w obu czasach. :) Since i for możesz stosować w pp i ppc. - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
Pixem - Aha, dzięki. - 11 lat temu
Otus - Jeszcze jedno. W przypadku użycia "since" bez określenia czasowego (zamiast tego jest np. wydarzenie), to ppc informuje nas, że wydarzyło się to niedawno. - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki