ZALOGUJ SIĘ

Jaka jest różnica między zdaniami z użyciem "to" i bez, np. "I want TO go to sleep" i "I want go to sleep"?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Witam
Różnia w znaczeniu zdań z użyciem "to"
Mam dwa przykladowe zdania.Chodzi o dodanie "to", jaka jest roznica z i bez.
I want to go to sleep.
I like to drink apple juice.
Czy jezeli powiem tak, to tez bedzie poprawnie?
I want go to sleep.
I like drink apple juice.
G
gibon
Kardamon - W przypadku: I want to go to sleep., jeśli już koniecznie chcesz bez "to", można zrobić w ten sposób: I wanna go to sleep., tyle że to jest wersja potoczna. - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Czasownik po czasowniku musi być albo w bezokoliczniku ze słówkiem "to" albo z końcówka "ing". Należy jednak uważać, gdyż czasami zmienia się znaczenie zdania.
wacek6713

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Tak jak pisze wacek6713 po czasowniku powinien być albo bezokolicznik albo czasownik z -ing.

A co do znaczenia tych wyrażeń jest dużo wyjątków, np.
remember to do sth - pamiętać by coś zrobić
remember doing sth - pamiętać robienie czegoś (w sensie pamiętać proces, np. pamiętam jak kupowałam dom)
to samo dotyczy forget.

Kolejny wyjątek to see i hear (i chyba watch z tego co pamiętam)
see doing sth - widzieć coś w czasie trwania
see do sth - widzieć wydarzenie już zakończone, które widziało się od początku do końca (i UWAGA - w przypadku tych czasowników bez "to")

Przy like można używać obu form ( bezokolicznik lub -ing), ale też trochę zmienia się znaczenie, bo jak napiszesz -ing to oznacza, że lubisz coś robić, bo sprawia Ci to przyjemność: I like drinking orange juice.
A jak napiszesz z bezokolicznikiem to mówisz o swoich zwyczajach: I like to add sugar to my tea. (Lubię dodać cukru do mojej herbaty - bo mam taki zwyczaj).

Dość dużo jest tych zasad, więc radzę poszukać w Internecie konkretnych przypadków. :)
peszeczek

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

użycie form z "ing" z "to" itp należy do zasad zwanych "verb paterns" - i niestety nie ma innej możliwości ,jak wykuć na pamięć co z czym się łączy - podaję kilka linków do poczytania -
http://www.isel.edu.pl/forum/viewtopic.php?p=2919&sid=23b8d0c9bd77be7523b253332867fddb
http://www.angielski.edu.pl/tfls/verb_patterns_20920.html - szczególnie polecam forum z isel - bardzo przystępnie wytłumaczyła to Weronika - najchętniej wkleiłabyn Jej wypowiedż - ale muszę szanować prawa autorskie i nie wiem czy życzyłaby sobie tego
zorija

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki