ZALOGUJ SIĘ

Dotyczy końcówki -ing w czasownikach w zdaniach ilustrujących czas Present Simple

11 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
W rozdziale 7 poziomu A1 w tablicach trafiłam na dwa zdania:

Do you like drink orange juice?

Do you like drinking orange juice?

Jak wiemy końcówka - ing jest typowa dla czasu Present Continous ale widzę, że jest używana również w zdaniach w czasie Present Simple. W jakich przypadkach?
P
Papryka777

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Dodanie "ing" w tym przypadku podkreśla, że coś bardzo lubisz robić. Jest to wyjaśnione w dalszych lekcjach.
Otus
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

dodanie ing po to jest że mówimy że coś wykonujemy teraz albo że coś będziemy robić napewno w przyszłości
pzdziechowicz
Kardamon - Samo -ing w tym przypadku nie wystarczy.
Właściwie co masz na myśli?
- 11 lat temu
Otus - Nie mieszaj mu w głowie, bo nie o to pytał. Jak zauważył Kardamon, samo dodanie ing nie tworzy PC. - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
Papryka777 - Hmm...dziękuję Otus, rzeczywiście nie o to pytałam. Pzdziechowicz wyjasnił mi użycie czasownika z koncówką ing, w czasie Present Continous ;) - 11 lat temu
czupurek - Jak w czasie Present Simple powinno brzmieć pytanie "Czy lubisz pić sok pomarańczowy?" jest pokazane w tabelce(w dziale" My daily routine"). Jest tak: "Do you like to drink orange juice?". Pytamy o czynność występującą regularnie(zwykle,stale).
Czasownik z końcówką "-ing" użyłabym dla czynności wykonywanej w momencie opisywania, chwilowo, tymczasowo. Zatem wydaje mi się (mimo wszystko), że zaprezentowane w tekście sprawdzającym (w ww. dziale)tłumaczenie "Do you like drinking orange juce?" nie pasuje do czasu Present Simple.
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Poza tym końcówka -ing służy do tworzenia imiesłowu albo może pojawiać się w przypadku przymiotników, np. interesting. Tak więc, czas Present Continous nie zawłaszcza wyłącznie sobie tej końcówki, tym bardziej, że tutaj musi wystąpić pełna konstrukcja, bo samo -ing to za mało.
K
Kardamon

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witam,
tu są dalsze wyjaśnienia
https://www.etutor.pl/lekcje/61/7269/

Pozdrawiam.
?
Gość
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
Otus - To jest też wyjaśnione wcześniej. Chyba gdzieś na poziomie A2. - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
Papryka777 - PIęknie dziękuję wszystkim za odpowiedzi:). Na marginesie - jestem płci żeńskiej :) - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.