ZALOGUJ SIĘ

Kiedy używać "do", "does", "did" i "will"?

9 lat temuostatnia aktywność: 2 lata temu
Witam. Jestm już troszkę dalej (26 lekcja), ale ciągle mam wątpliwości z "do" i "does" oraz odpowiednio "don't" i "doesn't".

Po poznaniu kolejnych czasów "did" i "will" gubię się momentami w interpretacji jaki to czas i moje pytanie jest następujące.

Czy jest jakaś prosta zasada i wytłumaczenie dla mnie? Kiedy używamy w zdaniu "do" i "does" ? Nie mam takich problemów z "-ing", "did" i "will".

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi.

pozdrawiam i miłego weekendu
P
pgalantowicz
jolusia804 - 'do' stosujemy do 1 i 2 osoby liczby pojedynczej i liczby mnogiej, natomiast 'does' stosujemy do 3 osoby liczby pojedynsczej ( poniewaz do 3 osoby do czasownika dodajemy koncowke 's', 'es'(podobnie jak przy tworzeniu liczby mnogiej) w czasie terazniejszym)
'did' to czas przeszly a 'will' to przyszly. Czyli w czasie terazniejszym uzywasz do lub does a w przeszlym 'did', w przyslym 'will'. Mam nadzieje ze pomoglam
- 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

"Does" to w zasadzie to samo co "do", tyle że używane tylko do 3 osoby liczby pojedynczej w czasie Present Simple.Obydwa słówka są stosowane w pytaniach lub przeczeniach, a zastosowanie ich w zdaniach twierdzących jest sporadyczne więc myślę, że na razie lepiej nie mącić ci w głowie.Wiec prosta zasada: pytania lub przeczenia w czasie P.S.
wacek6713
9 lat temuzmieniany: 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Ogólnie mówiąc, do, does oraz did są używane do tworzenia pytań przez inwersję (zamianę miejsc) oraz do tworzenia przeczeń przez dodanie not:

Do:
I like apples. - Lubię jabłka.
Do I like apples? - Czy ja lubię jabłka?
I do not/don't like apples. - Nie lubię jabłek.

Does:
He works every day. - On pracuje codziennie.
Does he work every day? - Czy on pracuje codziennie?
He does not/doesn't work every day. - On nie pracuje codziennie.

Did:
I stopped the car. - Zatrzymałem samochód.
Did I stop the car? - Czy zatrzymałem samochód?
I did not/didn't stop the car. - Nie zatrzymałem samochodu.

Will:
I will be the best. - Będę najlepszy.
Will I be the best? - Czy będę najlepszy?
I will not/won't be the best. - Nie będę najlepszy.

W uproszczeniu, bazując na tym, co do tej pory przerobiłeś/aś:

do / does - present simple - czas teraźniejszy używany do mówienia o czynnościach zwyczajowych, wykonywanych regularnie: https://www.etutor.pl/lessons/1013/14348?nativeLanguageCode=pl

did - past simple - czas przeszły prosty, używany do mówienia o sytuacjach w konkretnym momencie w przeszłości: https://www.etutor.pl/lessons/1025/14761?nativeLanguageCode=pl

will - używamy w czasach odnoszących się do przyszłości, najbardziej podstawowo w future simple: https://www.etutor.pl/lessons/1016/14424?nativeLanguageCode=pl

Jeśli nadal są jakieś wątpliwości, to proponuję przeczytać jeszcze raz notatki dot. zastosowania tych czasów, zrobić do nich ćwiczenia, przespać się z tym i następnego dnia przeczytać ponownie. Zrozumienie i płynność użycia przychodzi w pełni z czasem.

Pozdrawiam.
karol.k
Pracownik eTutor
9 lat temuzmieniany: 9 lat temu
zdzislawsztejner - To jest wyjasnienie.Dzieki - 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nic dodać nic ująć
Pomocne sa filmiki czy właśnie opis danych czasow do których kolega dodał linki
BartoszMarok

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.