ZALOGUJ SIĘ

Present continuous i "be going to"

9 lat temuostatnia aktywność: 9 lat temu
Witam,
dlaczego w zadaniu 2 poprawną odpowiedzią jest "is going to have"? W zdaniu jest napisane, że ma tę rozmowę w poniedziałek, czyli rozumiem to tak, że jest to ustalone, a więc użyłbym "is having", tak jak było we wstępie do lekcji. Jeśli jest to głupie pytanie, to proszę o wyrozumiałość i jakieś wytłumaczenie.
T
thehespe

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

„Be going to” może mieć dwa zastosowania. Po pierwsze, używamy konstrukcji mówiąc o swoich lub czyichś planach na przyszłość. Są to plany zdefiniowane, niemalże pewne.

„Be going to” można też zastosować kiedy mówimy o przewidywaniach, przyszłości jaka myślimy, że może nastąpić.
B
Brandolf
wacek6713 - "Kiedy chcemy mówić o ustalonych planach (nie zamiarach), o czymś, o czym "już zdecydowano" i jest właściwie pewne, że się wydarzy, wtedy używamy czasu present continuous." To jest wyjaśnienie e-tutora na początku tej lekcji. Więc wytłumacz teraz różnicę pomiędzy tym wyjaśnieniem, a twoim odnośnie "be going to". - 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie możesz użyć "is having" z dwóch powodów. Po pierwsze, nie ma takiej odpowiedzi w zadaniu, a po drugie nie używamy tego wyrazu w continuous.
wacek6713
Brandolf - They were eating dinner, discussing their plans, and having a good time.
While we were having the picnic, it started to rain.
I was having a beautiful dream when the alarm clock rang.
When we arrived he was having a bath.

Używamy.
Odpowiedz "Nie ma takiej odpowiedzi w zdaniu" mało tłumaczy jeżeli chodzi o gramatykę.
- 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie o to chodzi, więc się nie czepiaj. W twoich zdaniach wyraz "having" nie oznacza posiadania. Have, w jego podstawowym znaczeniu, czyli "mieć" nie używamy w continuous, więc uważałem, że nie należy zbytnio się wgłębiać w temat żeby wyjaśnić dlaczego jest taka odpowiedź. Czasownik have może przyjmować formę continuous w wyrażeniach takich jak: have a bath, have a lunch, have fun, have a good time, have a nap etc. Jest też używany z końcówka "ing" ale w innym znaczeniu, np jako imiesłów.Poza tym, jak ktoś zadaje takie pytanie, to można wnioskować, że nie jest zbyt zaawansowany w języku (nie obrażając nikogo)i udzielam najprostszej odpowiedzi, żeby nie wykładać całej gramatyki przy każdym prostym pytaniu i mącić w głowach.
wacek6713
9 lat temuzmieniany: 9 lat temu
Brandolf - Kolego, ale ja się nie czepiam tylko, że autor postu napisał "Jeśli jest to głupie pytanie, to proszę o wyrozumiałość i jakieś wytłumaczenie."
Pozdrowienia
- 9 lat temu
wacek6713 - Przy większości zadań można powiedzieć "a ja bym napisał tak:...", bo zawsze istnieje jakaś alternatywa.Zadania na e-tutor moim zdaniem są skonstruowane w ten sposób, aby wybrać odpowiedź najlepiej pasującą, nie wyklucza to faktu, że może istnieć inna.Autor z grzeczności napisał słowa o wyrozumiałości, a ja, udzielając odpowiedź, rzadko się czepiam odpowiedzi innych użytkowników, bo uważam, że im więcej ludzie czytają różne dyskusje, tym się więcej mogą dowiedzieć.Poza tym nie ustosunkowałeś się do mojego komentarza pod twoją wypowiedzią. Ja nie wiem jak jest różnica pomiędzy "niemalże pewne" a "właściwie pewne". - 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Czy ktoś może to w końcu jakoś jasno opisać i zamknąć temat?

Też mam z tym problem.

W lekcji A2-8 opisywane jest to tak

"Kiedy chcemy mówić o ustalonych planach (nie zamiarach), o czymś, o czym "już zdecydowano" i jest właściwie pewne, że się wydarzy, wtedy używamy czasu present continuous."

"Nie używamy czasu present continuous, jeśli nie mówimy o czymś, co jest zaplanowane i właściwie pewne, że się wydarzy:"

Co oznacza to "już zdecydowano"? W jakim kontekście jest użyte? A co co oznacza "właściwie pewne?". Jak już coś zdecydowano, to nie może wystąpić czynnik, który to zmieni?

A jeżeli coś jest zaplanowane przez kogoś, to czy oznacza to, że ktoś się na to "nie zdecydował"?

A nie możecie tego wyjaśnić prościej?

np.

Will - decyzja przed chwilą, z natchnienia, wcześniej nie zastanawiałem się nad tym, nie planowałem
Be going to - Zaplanowałem to wcześniej, ale nie wykluczam, że coś może się zmienić, to tylko intencja, myśl
Present Continues - Zaplanowałem to wcześniej, i na 100 % musi się wydarzyć, nie zakładam innej opcji, nie ma nawet takiej możliwości, żeby coś poszło nie tak, podjąłem już jakieś działania w tym kierunku

Dobrze sobie tłumaczę?
?
Gość
9 lat temuzmieniany: 9 lat temu
wacek6713 - Dam ci plusik! - 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.