ZALOGUJ SIĘ

Present Perfect i Present Perfect Continuous

13 lat temu
Jak odróżnić czas Present Perfect od czasu Present Perfect Continuous?
podlasie1212

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Hej

Tak samo jak wszystkie czasy ciągłe od prostych, po końcówce -ing przy czasowniku głównym.

I have read a book. -> Present Perfect.
I have been readING a book. -> Present Perfect Continuous.

Pozdrawiam
quantum137
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
podlasie1212 - Nie chodziło mi o odróżnienie pisowni tych czasów,tylko kiedy odróżnić Present Perfect od Present Perfect Continuous np.John poszedł do dentysty.W takim zdaniu nie wiem czy użyć Present Perfect czy Present Perfect Continuous. - 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu
quantum137 - Twoje pytanie brzmi:
'Jak odróżnić czas Present Perfect od czasu Present Perfect Continuous?'
a potem:
'Nie chodziło mi o odróżnienie pisowni tych czasów'
Nic z tego nie rozumiem.
- 13 lat temu
quantum137 - 'John poszedł do dentysty.'
można przetłumaczyc w kilku czasach angielskich jesli o to Ci chodzi. Bez kontekstu to odradzam nauki czasów, zwłaszcza czasów Perfect.
- 13 lat temu
quantum137 - Nauka czasów musi odbywać się w kontekście.
BEZ kontekstu zdanie typu:
Byłem we Francji [i nic więcej o tym pobycie nie wiem]. może zabrzmieć tak:
I was in France.
I have been to France.
I had been to France.
I had gone to France.
...i jeszcze kilka innych.
- 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

I have done - present perfect
I have been doing - present perfect continuous
odróżnić łatwo, bo każdy continuous ma czasownik w formie z końcówką "ing"
Bilberry

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Hej domyslam sie ze chodzi Ci o roznice w zastosowaniu tych 2 czasow.
Dla mnie najlepiej widac ja na tych przykladach:

I have painted my room. It looks beautiful now.(osiagnelismy cel naszego dzialania i widac efekt).

I have been painting my room: I'm covered in paint.(podkreslasz ze cos trwa od dluzszego czasu i pozostal jakis slad ale jeszcze nie skonczylas tej czynnosci).

Moze ktos jeszcze doda cos od siebie, pozdrawiam:)
A
agatha_83

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć.
Ja natomiast domyślam się że chcesz ułożyć zdanie ale nie wiesz czy powinna/eś zastosować Present Perfect czy Present Perfect Continuous. Przede wszystkim wyciągając zdanie z kontekstu nie da się prawidłowo określić w jakim czasie powinno być zdanie. Zdanie musi być w jakimś kontekście. Twoje zdanie "John poszedł do dentysty" - nie wiadomo o co dokładnie chodzi. Chciała byś wyrazić je w jednym z czasów które podałaś , jednak wyrwane z kontekstu może być też użyte w innych czasach. Bo nie wiadomo czy poszedł do dentysty bo bolał go ząb , dentysta wyleczył i teraz już go nie boli , więc mamy skutek jakiegoś przeszłego działania , który jest widoczny w tej chwili , użyjemy zatem czasu Present Perfect który świetnie się do takich sytuacji nadaje - do podkreślania zdarzeń przeszłych które maja wpływ na teraźniejszość. Natomiast jeśli chcesz np. podkreślić że poszedł do dentysty i siedzi tam niesamowita ilość czasu , być może czeka na swoją kolejkę a ty chcesz podkreślić własnie nie tylko że był u dentysty ale także ten czas który tam spędził i głównie na czas położyć nacisk wtedy użyjesz Present Perfect Continuous który miedzy innymi ,nadaj się do pokazywania takich sytuacji.( -He has been waiting-). Czyli kładzie miedzy innymi nacisk na pokazania tej rozciągłości w czasie a nie tylko na skutek.Present Perfect Continuous ma bardzo podobne użycie do Present Perfect z tą różnicą, że nacisk położony jest na akcję i czas jej trwania oraz służy do wyrażenia czynności, które się właśnie skończyły ale dalej mają jakieś skutki w teraźniejszości widoczne na osobie wypowiadającej zdanie. Present Perfect jest kombinacją przeszłości i teraźniejszości. Jego początek jest w przeszłości, a koniec w momencie wypowiadania zdania, czyli teraźniejszości.
Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłam , w kilku zdaniach nie sposób przekazać wszystkiego. Jeśli coś przekręciłam proszę o skorygowanie.
Pozdrawiam serdecznie.
L
lepsi1
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki