ZALOGUJ SIĘ

They may be doing some shopping right now.

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Oni mogą teraz robić zakupy.

Dlaczego po may jest "be"?
Ewelina79

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Po may jest be doing a to z tego względu, że po angielsku "robić zakupy" to do the/some shopping.
Czasownik to be - z racji czasu.

W sumie to należałoby tutaj zauważyć całą frazę may be doing, wyraża ona przypuszczenie o teraźniejszej czynności ale jest to tylko przypadek szczególny, nie ogólny, i warto o tym pamietać.
W innych przypadkach może być:
- may be ironing/making/studying etc.

Kolejną kwestią, która wydaje mi się, że spowodowała Twoją wątpliwość jest w ogóle obecność czasownika to be.
Bez niego zdanie jest nie tylko koślawe ale i błędne.
Po czasownikach modalnych a takim jest may czasownik z końcówką -ing nie może wystąpić.

By jeszcze bardziej rozjasnić sprawę zauważ jak wygląda zdanie nie wyrażające wątpliwości:
They are doing some shopping right now.
W przypadku z pytania dodajemy tylko may i zamieniamy czasownik być na podstawową formę bezokolicznika bez to.

Pozdrówka
quantum137
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
Ewelina79 - Dziękuję za wyjaśnienie :) - 11 lat temu
quantum137 - Proszę bardzo:) - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

To dlaczego już nie może być "may be raining"? Tak jak w zdaniu: Dzisiaj w nocy może padać deszcz. It may rain tonight. Nie można użyć "may be raining", jest to błąd.
Ewelina79
quantum137 - Kto napisał, że tak nie może być...? - 11 lat temu
Ewelina79 - W powtórkach e-tutora jest takie zdanie i kiedy napisałam "may be raining" okazało się, że to błąd i poprawna forma to "may rain" albo "might rain". - 11 lat temu
quantum137 - Musiałbym zobaczyć to zadanie.
Obecnie nie mam aktywnego abonamentu niestety...
Dużo zależy od typu ćwiczenia, polecenia itd.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
Ewelina79 - To nie było ćwiczenie, zdanie przy okazji jakiegoś słówka i po polsku brzmi: Dzisiaj w nocy może padać deszcz. I jedynymi prawidłowymi odp. było - It may/might rain tonight. - 11 lat temu
quantum137 - Nie ma się więc czym przejmować:) - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.