ZALOGUJ SIĘ

Jak to jest ze słówkiem "before"

12 lat temuostatnia aktywność: 12 lat temu
Pytanie proste, ale będę komplikowała- jak to dokładnie jest ze słówkiem before, a dokładniej czy można go użyć zamiast "in front of"- do tej pory wychodziłam z założenia, że odnosi się tylko do czasowego określenia czynności czy zdarzenia, ale oglądając Harrego Pottera usłyszałam coś podobnego do "I saw him, he stood before me". No i tu pojawia się powyższe pytanie, ponieważ wiki nie rozwiewa moich wątpliwości...
mkazmierczak

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Nie wiem czy pomogę ale znalazłam coś takiego w słowniku oxford może to coś pomoże

przed praep.
1. (w przestrzeni) (naprzeciw) in front of (czymś sth);
(nie dochodząc) before (czymś sth);
- siedzieć przed lustrem/telewizorem to sit in front of a mirror/the TV;
- usiądź przede mną sit in front of me;
- zatrzymać się przed domem to stop before a. in front of a house;
- uklęknąć przed kimś to kneel before a. in front of sb;
- skręć w lewo przed rondem turn left before the roundabout;
- wyszedł przed bramę he came out in front of the gate;


5. (in front of) przed (czymś);
- they stopped before a large house zatrzymali się przed dużym domem;
- he sat before the fire siedział przy kominku;
- we have the whole week before us przed nami cały tydzień;
- the desert stretched out before them przed nimi rozciągała się pustynia;
- before our very eyes na naszych oczach;
- they fled before the enemy uciekali przed wrogiem


Jak widać granica między jednym użyciem a drugim jest bardzo mała. Trochę jakby zamiennie się używa ale nie do końca .. hmm mnie też to trochę zaintrygowało jak przeczytałam Twoje pytanie.

Na pewno jest to poprawne zdanie "I saw him, he stood before me" jest nawet taka piosenka Rhino Bucket - I Stand Before You.


pozdrawiam
DoRi_OlGaAA
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
mkazmierczak - Strasznie dziękuję za pomoc. Zastanawiam się tylko czy może są jakieś ograniczenia co do używania obu- tzn. np. czy before można też użyć (w znaczeniu przed kimś, czymś) w oficjalnych sytuacjach...? - 12 lat temu
DoRi_OlGaAA - Przykro mi ale nie mam takiej biegłości językowej aby móc jednoznacznie odpowiedzieć.
Intuicja mi jednak podpowiada że można tak powiedzieć nawet w sytuacjach oficjalnych ale czy jest to poprawne (myślę że ktoś zrozumiałby o co chodzi ale mogę się mylić :P:))
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki