ZALOGUJ SIĘ

My mum wanted to know when I will start looking for a job - dlaczego w tym zdaniu jest "will" a nie "would"?

6 miesięcy temuostatnia aktywność: 6 miesięcy temu
Wydaje mi się że powinno być would, ale w odpowiedziach mam will. Czy to dlatego że ten ktoś jeszcze tej pracy nie zaczął szukać?
K
kopecdorota

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 6

Would+czasownik w bezokoliczniku to jest takie gdybanie. "I would go ...." czyli Poszedłbym ..., "I would do ..." czyli Zrobiłbym ... . Natomiast will + czasownik w bezokoliczniku, mówi o czasie przyszłym, czymś wcześniej niezamierzonym.
L
Leadership22
kopecdorota - Dziękuję Ci za odpowiedź. W innym przykładzie mam:
"What time will you bring your pet tomorrow?
The vet asked me what time I would bring my pet the next day.

Nie rozumiem różnicy między tymi zdaniami, dlaczego raz jest will a raz would.
- 6 miesięcy temu
Leadership22 - Z tego co widzę najprawdopodobniej przerabiasz lekcję "Reported statements". W pierwszym zdaniu jesteś pytany przez weterynarza: "What time will you bring your pet tomorrow?" W drugim zdaniu ty zdajesz relację komuś innemu z tego o co cię pytał weterynarz: "The vet asked me what time I would bring my pet the next day." W mowie zależnej "will" z pierwszego zdania przechodzi w "would" w drugim zdaniu, a "tomorrow" przechodzi w "the next day" lub "the day after" lub "the following day", bo taka jest zasada. Następnym razem jak o coś pytasz, to załączaj linka z przerabianej lekcji tak aby ktoś wiedział czego dotyczy pytanie. - 6 miesięcy temu zmieniany: 6 miesięcy temu
kopecdorota - dziękuję! pierwszy raz zadaję tu pytanie, następnym razem oczywiście się poprawię i napiszę dział:) - 6 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

No bo to jest przetlumaczenie

Moja mama chce wiedzieć kiedy zacząłem szukać pracy no i wydaje mi się że to by bylo moja mama chce wiedzieć kiedy chciałem szukać pracy no i myślę że to jest dobrze to zdanie ale nie wiem do końca
Supergrupa

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Bo to nie jest mowa zależna. Moja mama chciała (w przeszłości) wiedzieć kiedy zacznę szukać pracy (czyli w przyszłości w stosunku do chwili, w której chciała wiedzieć). O mowie zależnej napisala Leadership w drugim komentarzu.
darkobo
kopecdorota - dziękuję za wyjaśnienie:) - 6 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
D
dzieciusiowo

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Według mnie chodzi o to, że w tym wypadku WILL nie zmienia się w WOULD (tak jak to zwykle następuje w następstwie czasów w mowie zależnej), ponieważ sytuacja jest nadal aktualna.

My mum wanted to know when I will start looking for a job. - to znaczy, że nadal nie rozpocząłęm szukania pracy

My mum wanted to know when I would start looking for a job - sytuacja już nieaktualna, bo np już zacząłem szukać pracy
Marcin48
darkobo - Hmmm, to tylko gdybanie, czy jest gdzieś jakiś materiał na poparcie tej tezy? Zwłaszcza z tą sytuacją aktualną/nieaktualną.
Bo ja raczej intepretowałbym will - zacznę/ would - zacząłbym (na czuja, bez odniesienia do konkretnego materiału językowego/gramatycznego).
- 6 miesięcy temu
Leadership22 - Pozwolę sobie nie zgodzić się z Marcinem, gdyż zdajesz relacje z tego co było i według mnie nie ma to znaczenia jaki jest stan obecny w danej chwili.
Przykładowo, jeśli moja mama się mnie pytała, kiedy byłem na studiach "kiedy się ożenię", a ja opowiadam o tym już po studiach, kiedy jestem już żonaty, to w mowie zależnej nadal odnoszę się do tego co było wówczas, kiedy to pytanie padło a nie do czasu obecnego po studiach.
- 6 miesięcy temu
Leadership22 - W mowie zależnej są sytuacje kiedy forma CZASOWNIKA się nie zmienia, bo nie zmienia się raportowana sytuacja, ale nie pamiętam czy to dotyczy czasowników modalnych.
Natomiast udało mi się coś znaleźć na temat sytuacji aktualnej i nieaktualnej, link poniżej:
https://www.etutor.pl/lessons/en/b2/27/3/43433
- 6 miesięcy temu zmieniany: 6 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Doroto czy możesz załączyć linka do strony przerabianej lekcji z tym zdaniem?
'My mum wanted to know when I will start looking for a job.'
L
Leadership22

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki