ZALOGUJ SIĘ

ChatGPT - What are prompts in ChatGPT? Type of prompts? How to write good prompts?

zmodyfikowany: 7 miesięcy temuostatnia aktywność: 7 miesięcy temu
ChatGPT - What are prompts in ChatGPT? Type of prompts? How to write good prompts?

In ChatGPT, prompts are the input provided by users to initiate a conversation or request information. Writing effective prompts is essential to get the desired responses from the model. Here are some types of prompts and tips on how to write good prompts:

1. Conversation Starters:
- Type a message: "Hello, can you tell me about..."
- Open-ended questions: "What is your opinion on..."
- Scenario introduction: "Imagine you are..."

Tip: Make your conversation starter clear and concise to set the context for the model.

2. Informational Queries:
- Direct questions: "Explain the concept of..."
- Fact-checking: "Is it true that..."

Tip: Be specific in your question to get a precise answer.

3. Creative Writing:
- Storytelling: "Write a short story about..."
- Poetry: "Compose a poem on the theme of..."

Tip: Clearly specify the creative task you want the model to perform.

4. Programming and Coding:
- Code generation: "Write a Python code to..."
- Technical queries: "How do I implement..."

Tip: Be precise and provide context for programming prompts.

5. Role-Playing:
- Role and scenario: "You are a detective investigating..."
- Character dialogue: "Write a conversation between two characters..."

Tip: Set the scene and characters for role-playing scenarios.

6. Advice and Recommendations:
- "Can you suggest some tips for..."
- "What are the best practices for..."

Tip: Clearly state what kind of advice or recommendations you're seeking.

7. Critique and Evaluation:
- "What are the strengths and weaknesses of..."
- "Provide a critique of this artwork..."

Tip: Specify what you want the model to evaluate and focus on.

When writing prompts, it's essential to be clear, concise, and specific about your request or question. You can also experiment with different phrasings if you're not getting the desired response. Additionally, providing context or background information can help guide the model's response. Keep in mind that while ChatGPT is a powerful tool, it may not always provide accurate or reliable information, so it's important to verify critical information from trusted sources.


(Pl) Czym są prompty w ChatGPT? Rodzaje promptów. Jak pisać dobre prompty?

W ChatGPT, "prompts" to wprowadzenia dostarczane przez użytkowników, które inicjują rozmowę lub żądają informacji. Pisanie efektywnych promptów jest kluczowe, aby uzyskać pożądane odpowiedzi od modelu. Oto niektóre rodzaje promptów i wskazówki, jak pisać dobre prompty:

1. Inicjatory Rozmów:
- Wiadomość początkowa: "Cześć, czy możesz mi powiedzieć o..."
- Pytania otwarte: "Jaka jest twoja opinia na temat..."
- Wprowadzenie do scenariusza: "Wyobraź sobie, że jesteś..."

Wskazówka: Sformułuj swój inicjator rozmowy klarownie i zwięźle, aby ustalić kontekst dla modelu.

2. Zapytania Informacyjne:
- Bezpośrednie pytania: "Wyjaśnij pojęcie..."
- Weryfikacja faktów: "Czy to prawda, że..."

Wskazówka: Bądź konkretny w pytaniu, aby uzyskać precyzyjną odpowiedź.

3. Pisanie Kreatywne:
- Opowiadanie: "Napisz krótką opowieść o..."
- Poezja: "Napisz wiersz na temat..."

Wskazówka: Wyraźnie określ zadanie kreatywne, które chcesz, aby model wykonał.

4. Programowanie i Kodowanie:
- Generowanie kodu: "Napisz kod Pythona do..."
- Zapytania techniczne: "Jak zaimplementować..."

Wskazówka: Bądź precyzyjny i dostarcz kontekst w promptach związanych z programowaniem.

5. Odtwarzanie ról:
- Rola i scenariusz: "Jesteś detektywem badającym..."
- Dialog postaci: "Napisz rozmowę między dwiema postaciami..."

Wskazówka: Określ scenę i postacie dla scenariuszy z grami rolkami.

6. Porady i Rekomendacje:
- "Czy możesz zaproponować kilka wskazówek dotyczących..."
- "Jakie są najlepsze praktyki dotyczące..."

Wskazówka: Wyraźnie określ, jakiego rodzaju porad lub rekomendacji szukasz.

7. Ocenianie i Ewaluacja:
- "Jakie są mocne i słabe strony..."
- "Daj krytyczną ocenę tego dzieła sztuki..."

Wskazówka: Określ, czego oczekujesz, że model oceni i skoncentruj się na tym.

Podczas pisania promptów ważne jest, aby być jasnym, zwięzłym i konkretym w swoim żądaniu lub pytaniu. Możesz także eksperymentować z różnymi sformułowaniami, jeśli nie otrzymujesz pożądanej odpowiedzi. Dodatkowo, dostarczenie kontekstu lub informacji wstępnych może pomóc w kierowaniu odpowiedzi modelu. Pamiętaj, że mimo że ChatGPT to potężne narzędzie, nie zawsze dostarcza dokładnych ani wiarygodnych informacji, więc ważne jest weryfikowanie istotnych informacji zaufanymi źródłami.
piotr.grela
piotr.grela - Zapytanie do ChatGPT, prompt: Zadanie z fizyki, klasa I liceum:
Rybak miał 57 lat i trójkę dzieci z pierwszą żoną i dwójkę z drugą.
Z jaką prędkością płynęła jego łódka?

Odpowiedź ChatGPT:
Płynęła z prędkością, która pozwoliła mu złowić wystarczająco dużo ryb, żeby utrzymać dwie rodziny i jeszcze mieć czas na urodzenie trójki dzieci z pierwszą żoną! 😄
- 7 miesięcy temu
darkobo - Daj to po angielsku - czy naprawdę było tam o rodzeniu dzieci przez rybaka? 😲 - 7 miesięcy temu
piotr.grela - Zadałem pytanie, prompta po polsku, coś mi nie pasowało, mój mózg czytając to przekształcił urodzenie to na wychowanie :-)
Ale z drugiej strony świat nie jest binarny, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii...
- 7 miesięcy temu zmieniany: 7 miesięcy temu
piotr.grela - Dałem mu prompta po angielsku i odpowiedź była inna.

Physics problem for a first-year high school student: A fisherman was 57 years old and had three children with his first wife and two with his second. What was the speed of his boat?

Well, in the world of humorous physics, we can calculate the boat's speed using the "Fisherman's Age Theorem." You see, the boat sailed at a speed of "age-defying knots" per hour, allowing the fisherman to navigate the complex waters of family dynamics and child multiplication while staying forever 57! 🚣‍♂️😄
- 7 miesięcy temu zmieniany: 7 miesięcy temu
piotr.grela - Oto tłumaczenie: W świecie humorystycznej fizyki możemy obliczyć prędkość łódki, korzystając z "Twierdzenia o Wiek Rybaka". Otóż łódka płynęła z prędkością "węzłów niewieknięcia" na godzinę, co pozwalało rybakowi żeglować przez zawiłe wody dynamiki rodzinnej i mnożenia dzieci, jednocześnie pozostając wiecznie w wieku 57 lat! 😄🌊🚣‍♂️ - 7 miesięcy temu
darkobo - Binarny, nie binarny, żeby rodzić trzeba być kobietą, inaczej mówiąc mieć żeńskie narządy rodne. Jeśli kobieta czuje się mężczyzną, to inna bajka. - 7 miesięcy temu
piotr.grela - Po tym jak przeczytałem, że kobieta jest w otwartym związku ze swoim żyrandolem to ja nie wiem jak ten świat naprawdę wygląda.

https://www.dailymail.co.uk/femail/article-5148105/Woman-open-relationship-CHANDELIERS.html

Mężczyzna, który utożsamia się, że jest psem
https://www.independent.co.uk/life-style/japan-man-dog-collie-youtube-toko-b2088721.html

Sam się zastanawiam czy nie jestem w ciąży bo taki wielki brzuch mam :-)
ale 5 lat, to nawet słonica nie jest w ciąży...
- 7 miesięcy temu zmieniany: 7 miesięcy temu
darkobo - Biologa a identyfikacja (utożsamianie się) to dwie różne sprawy. Choć niektórzy naukowcy twierdzą, że układ chromosomów może wpływać na identyfikację.
A co do ciąży piwnej, to znajomy zwykł mawiać, że to nie od piwa, tylko na piwo ;)
- 7 miesięcy temu
piotr.grela - Mój znajomy mawia: "Lepszy brzuch od piwa niż garb od pracy"... - 7 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Podobne wątki