ZALOGUJ SIĘ

Jakie sporty lubisz uprawiać? Czy jest różnica między brytyjskim i amerykańskim zdaniem

8 miesięcy temuostatnia aktywność: 8 miesięcy temu
W lekcji A1 46 mamy rozróżnienie pomiędzy wersją brytyjską a amerykańską w pytaniu:

(BrE) Do you do any sports? / (AmE) Do you play any sports? = Uprawiasz jakiś sport?

Kolejny przykład to zdanie "W co lubisz grać / Jakie sporty lubisz uprawiać?":
What sports do you like to play? = W co lubisz grać?

Czy tutaj Anglik i Amerykanin powie tak samo, a może po brytyjsku też powiemy:
What sports do you like to do?
G
gebi

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Generalnie sporty, które robimy indywidualnie to 'DO'. Sporty grupowe i związane z piłką to 'PLAY'. Zatem ja bym użył zarówno 'do' jak i 'play' w pytaniach w zależności o co pytam. Dlatego szczerze mówiąc zaskoczyło mnie twoje pytanie i to, że jest na etutor.pl wersja pytania brytyjska i amerykańska. Sam jestem ciekaw odpowiedzi.
L
Leadership22

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jeśli mówimy ogólnie o uprawianiu sportu, to w BrE mówimy "do sports", a w AmE "play sports". Natomiast jeśli chcemy doprecyzować jaki sport uprawiamy, to już używamy tych czasowników w ten sposób jak opisał użytkownik Leadership22, ale warto też dodać, że "play" dotyczy też każdego sportu w którym korzystamy z piłki, a "do" każdego sportu w którym nie korzystamy z piłki oraz sportów rekreacyjnych czyli np. "play football", "play volleyball" czy "do ski jumping", "do yoga".
TomekK7
Pracownik eTutor
8 miesięcy temuzmieniany: 8 miesięcy temu
Leadership22 - Tomku w lekcji jest odwrotnie niż w twoim komentarzu.
https://www.etutor.pl/lessons/en/a1/46/3/37862
W lekcji jest: (BrE) Do you do any sports? / (AmE) Do you play any sports? = Uprawiasz jakiś sport?
W komentarzu jest: BrE mówimy "play sports", a w AmE "do sports
- 8 miesięcy temu
TomekK7 - Racja, celne spostrzeżenie. Czeski błąd po mojej stronie, komentarz został poprawiony :) - 8 miesięcy temu zmieniany: 8 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki