ZALOGUJ SIĘ

różnice między "use to", "used to", i "have used to"?

zmodyfikowany: 2 lata temuostatnia aktywność: 2 lata temu
jakie są różnice między tymi przykładami i które są gramatycznie poprawne i kiedy używamy jakiej formy?
np i used to (zwykłam?),
im used to (dalej ktoś do czegoś zwykł, jest przyzwyczajony?),
i have been used to,
i was used to(zwykłam?)

I _____________ get the bus to work, but now I drive. 17
used to
use to
did used to
was used to

np w tym przykładzie odp 1 i 4 bylaby dobra dla mnie ale przez to "get" pewnie gramatycznie tylko jedna jest dobrze
wiktoria.mokrzycka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Sformułowania "used to" używamy do mówienia o czynnościach, które miały miejsce w przeszłości, a aktualnie już nie. Stąd w podanym zadaniu prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź 1 (kiedyś jeździłem autobusem, a teraz swoim samochodem).

I have been used to, I was used to są to wersje czasu odpowiednio Present Perfect i Past Perfect od I am used to (czyli jestem przyzwyczajony/a do czegoś), stosowane w zależności od czasu, jakiego używamy w wypowiedzi. Znaczą dokładnie to samo tylko w formie przeszłej lub teraźniejszo-przeszłej (PP).

"I did used to" - w zasadzie to samo co "used to" tyle, że z emfazą, czyli jeszcze większym zaakcentowaniem tego, że kiedyś to robiłem (a teraz już nie).

Samo "use to" - w tej właśnie formie, jakoś mi się nie kojarzy, żeby występowało. Chyba, że "use sth to", czyli używać coś w jakimś celu, używać aby.
use something to do something = używać czegoś, aby coś zrobić
darkobo
2 lata temuzmieniany: 2 lata temu
piotrekolo - wydaje mi się, że błędne jest użycie "I did used to". Powinno być "I did use to". Jeżeli to było pytanie i podane zostały 4 odpowiedzi, to nie znaczy, że jeżeli jedną z nich jest "I did used to" to może być ona poprawna, tylko nie pasuje do zdania w zadaniu. Nie jest poprawną, bo po did nie użyjemy czasownika w formie przeszłej (nawet gdy chcemy coś zaakcentować) tylko w bezokoliczniku. Z pozostałą częścią się zgadzam. - 2 lata temu
darkobo - To ma sens, tyle, że rodzi się pytanie, jak zastosować emfazę w przypadku wyrażenia "I used to"?
Chyba, że już samo "used to" stanowi formę emfazy i nie ma potrzeby jej w tym przypadku stosować.
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu
piotr.grela - W wymowie nie słychać różnicy pomiędzy: "use to" a "used to" - które wymawiamy tak samo: "useto". :-)

"did used to", mówi się, że jest błędem tylko w pisowni bo w mowie, tego się nie zauważa.

Ale może być też jakaś regionalną formą gramatyki lub gramatyki niestandardowej.
Nie wiem czy jest potrzeba emfazować zwrot: "used to".

use, used to, be used to, get used to.
https://youtu.be/pRLdV0EGSlk
Rock Your English

Szczerze się Wam przyznam, że po tylu latach nauki ciągle mi się myli "be used to" z "get used to".
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki