ZALOGUJ SIĘ

Pisanie prac naukowych po angielsku

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Hej, czy ktos z Was probuje sie nauczyc pisac prace naukowe?
Znalazlam fajny podcast z transkrypcja, tylko 76 epizodw, ale z transkrypcja.

https://academicguides.waldenu.edu/writingcenter/transcripts/podcasts

Macie moze doswiadczenie w pisaniu prac? Jakies podpowiedzi - jak sie za to zabrac, kiedy sie naukowo nie pracuje, ale stara sie o prace zwiazana z przymusem studiow doktoranckich?

Pozdrawiam,
Dorota
G
grd
piotr.grela - Może takie coś by Panią zainteresowało. https://www.open.ac.uk/postgraduate/research-degrees/degrees-we-offer - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Najlepsza rada, jaką mógłbym dać, to czytać różne prace naukowe i uczyć się schematu, jakim są pisane, jakie zawierają stałe części, np. Abstract, Discussion itp., w jaki sposób tworzy się przypisy itd. Najłatwiej znajdować publikacje na researchgate albo na stronach konkretnych czasopism, tylko tam artykuły zwykle są płatne. Co do języka, to jest on formalny, typowo akademicki. Nauczysz się go, czytając artykuły (co i tak trzeba robić, żeby napisać dobry tekst i znać literaturę przedmiotu). Ten podcast wydaje się być bardzo szczegółowy i pewnie jest w nim dużo ciekawych wskazówek. Jeśli umie się prowadzić badania po polsku, to w zasadzie metodologia i wyniki będą takie same. Różnica jest w stylu cytowania, literaturze (cytuje się międzynarodowe opracowania, raczej bez polskich), no i czasem inny układ artykułu. Ogólnie bez doświadczenia naukowego pisanie dobrych tekstów jest bardzo trudne. Natomiast jeśli już komuś zależy na budowaniu swojej pozycji w świecie nauki, to trzeba to robić po angielsku.
N
NY-NY
grd - Dzięki, może rzeczywiście szkoda czasu na tego typu podcasty ;) - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

trzeba mieć koncept ( nowum) jakie się chce zaprezentować / to musi być samodzielne /

redakkcyjna obróbka to albo się tego uczymy bardzo porządnie, bo to będzie nasza praca zawodowa, albo możemy szukać pomocy by ktoś zrobił coś więcej niż proofreading najlepiej razem jednego np rozdziału. a dalej damy sobie radę sami.
abmmichal
grd - Ok. W moich stronach zauważyłam, że doświadczenie językowe (bycie nativem języka angielskiego) daje pierwszeństwo w jakiejkolwiek pracy zawodowej (szczególnie naukowej). Nie ma co liczyć na pomoc, gdzie każdy na nią liczy, wiadomo. Taki nativ nie dość, że nie narobi wstydu, to jeszcze pomoże innym.
Jak więc bardzo porządnie nauczyć się angielskiego, by móc właśnie pomagać innym - udzielać korepetycji? Jakieś specjalne strony? kursy? Myślę, że sprawę rozwiązałyby studia w Londynie, ale nie mogę sobie na to pozwolić. Wiem, że nie ma skrótów do wiedzy, dlatego właśnie poszukuję różnych źródeł, żeby nie tracić niepotrzebnie czasu (jak na te podcasty).
- 3 lata temu
abmmichal - trochę z opóźnieniem odczytałem Twój post.
zastanawiam się jak odpisać. napewno odpiszę. Są takie zakamarki potrzeb językowych, że bez nativa jest trudność w nauce, iż jego nativa obecność prawie jest konieczna. wrócę do tematu.
- 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki