ZALOGUJ SIĘ

Observe vs Celebrate

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Zastanawia mnie jakie jest użycie "observe" w sensie obchodzenia swiąt. WikiDiff mowi, ze sa to synonimy, ale tez zarazem daje opis ze "celebrate is to extol or honour in a solemn manner while observe is to notice or view, especially carefully or with attention to detail"
Szczerze mowiac nic mi to nie mowi. Nigdy tez nie slyszalam kogokolwiek uzywajacego slowa "observe" w sensie obchodzenia jakichkolwiek swiat, wiec zastanawiam sie nad wywaleniem tego slowka z powtórek, bo nie widze jego sensownego uzytku.
Ktos zna jakies praktyczne użycie tego slowa w tym kontekscie?
avayorica

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Ciężko mi tak dosłownie to porównać, ale observe jest bardziej oficjalne, a celebrate jest bliższe polskiemu celebrować, świętować.
OBSERVE - bardziej w kontekscie uznawać, obchodzić..
CELEBRATE - bardziej w kontekscie celebrować, świętować, cieszyć się z ..

Halloween in Ireland is observed on the last day of October. People celebrate it by dancing on streets, bonfires and parades.
H
halkins
piotr.grela - Tak jak piszę Halkins - observe - świętować kojarzy mi się bardziej formalnym, doniosłym i np. z wyrzeczeniami np. "observe Ramadan".

A "celebrate" świętować z czymś wesołym np. "celebrate birthday" lub "celebrate Indepedence Day".
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Moim zdaniem różnica polega na tym iż CELEBRATE wiąże się z dowolnością i radością - światuję coś bo Dla MNIE to jest ważne, chcę to uczcić ,sprawia mi to radość, natomiast OBSERVE wiąże się z obowiązkiem, przestrzeganiem zasad , szacunkiem dla zwyczajów ,obyczajów i tradycji- świetuję coś , bo należę do społeczności w której świętowanie na zasadach określonych zwyczajami, obyczajami ,tradycją czy nawet prawem jest powinnością/ obowiązkiem.
S
siupakabra2

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Celebrate to świętować, a observe to bardziej obchodzić, dostosowywać się do pewnych rytuałów np. postu.
S
simplydalilah

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki