ZALOGUJ SIĘ

Różnorodność akcentów amerykańskich

zmodyfikowany: 4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Kiedy zaczynałem się uczyć angielskiego wydawało mi się błędnie, że jest jeden język angielski, pisownia wyrazów angielskich jest pomocna w ich wymiwie.
Tak naprawdę jest ponad 160 akcentów angielskich.
Nie mieszkam w Stanach Zjednoczonych a w Londynie, w sumie nie muszę znać akcentów amerykańskich ale fajnie jest oglądając amerykański film lub YouTubera, zgadywać, kto skąd pochodzi.

https://youtu.be/edVDxnzG47A
piotr.grela

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Piotrze, a jednak ortografia angielska czasami jest pomocna w wymowie. Prawda, czasami!

Już wskazałeś na praktyczne znaczenie znajomości amerykańskiej angielszczyzny. Dodatkowo, amerykański dominuje wyspiarski angielski.

Czy jednak amerykański nie zostanie zdominowany przez angielski globalny? Czy można o tym mówić?

Tak różnice owych 160 wersji języka zaczynają być tak duże, iż w którymś poscie wspomniałeś coś o problemach z lingua franca?


Te pytania mają moim zdaniem znaczenie w określaniu celów nauczania oraz uczenia się języka angielskiego.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Przesłuchałem video Natural English, te terminy tj. NAZWY WERSJI ANGIELSKICH odnośnie wersji językowych, nie pokrywają się obszarami wyznaczonymi matematycznie - przykładowo akcent połudnowy, nie bardzo mieści się na obszarze południa Stanów.

Lubię tupet głównej bohaterki " the Help". Nie jest super pięknością, ale zgrabna z niej dziewczyna, i gdy nie wygłasza feministycznych farmazonów to ma ciekawe brzmienie głosu.
Połudnową wersję amerykańskiego dobrze mi się słucha.

Dzięki za to co czynisz na forum.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

To jest ciekawe 50 słówek w wymowie brytyjskiej i amerykańskiej: https://youtu.be/J55QvbyNptM
piotr.grela

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Piotrze ciekawy dobór słów. Dobra wymowa - na słuch bez korekty zapisu fonetycznego, uniemożliwia prawie moją naukę.

Jest jeszcze jeden problem? Jeśli przebadam - wrócę...

Dobrze że podrzucasz takie limki.
abmmichal
piotr.grela - Pytałem się zięcia Anglika, czy rozróżnia te akcenty. Rozpoznaje właściwie wszustkie angielskie akcenty ale ma problem ze zrozumieniem akcentu szkockiego. Zna parę charakterystycznych akcentów amerykańskich. O języku amerykańskim mówi - "Easy English". - 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki