ZALOGUJ SIĘ

Jak nauczyć się oglądać filmy po angielsku?

zmodyfikowany: 10 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Mam problem gdyż gdy ogl. film z napisami ang. to większość rozumiem ale gdy jest bez to nic nie potrafię zrozumieć jak się nauczyć oglądania filmów w oryginale bo chciałbym pooglądać CNN lub BBC nie mając z tym trudności. Jak się tego nauczyliście i czy to zajmuje dużo czasu?
L
Lucas96
renata_k - Wątek przeniesiony na Forum.

Pozdrawiam! :)
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 12

jak dla mnie to najtrudniejsze do zrozumienia są filmy fabularne ze względu na to,że język tam bywa niechlujny i nagłośnienie jest nienajlepsze,ponadto czasem aktorzy mówią bardzo szybko i połykają końcówki- za to CNN i BBC to już inna "bajka" tam język jest staranny a i wymowa o niebo lepsza.Ja bym zaczęła słuchanie właśnie od tych stacji- a potem powoli przeszła do filmów.Zrozumienie filmów wymaga znajomości wielu phrasal verbs i "informal" language( no chyba że to są seriale BBC w typie "Downtown Abbey" czy seria z Herculesem Poirot- słowem takie'gdzie akcja toczy się w środowisku osób wykształconych - bo takiego języka się uczymy m.inn.na tutorze- ile czasu na to trzeba - to zależy od osobistych predyspozycji i od intensywności nauki i czasu jej trwania.Bardzo dobrze się słucha audiobooków angielskich - polecam.
zorija

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zgadzam się z Zorija. Zacząć od CNN i BBC a skończyć na filmach. Zwóciłabym jeszcze uwagę na to że inaczej się słucha amerykańskiego angielskiego a inaczej brytyjskiego angielskiego. Osobiście staram się jak najmniej oglądać tych amerykańskich filmów i seriali. Audiobooki też fajna spawa, oprócz tego że można ćwiczyć rozumienie tekstu słuchanego to można też sobie z nich robić dyktanda ;)
A
Agata_Yume

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jak się nauczyć? Po prostu zacząć. Mi też się wydawało, że to za trudne i nic nie rozumiem. Ale gdy po prostu usiadłam i zaczęłam oglądać bez napisów, to jakoś poszło. Spróbuj się nie zrażać. Np. możesz też zacząć od oglądania "Friends". Dużo można zrozumieć, a po jakimś czasie praktycznie większość. Reszty można się domyślić z kontekstu. Warto czasem poćwiczyć na serialach, zwłaszcza, że są łatwo dostępne.
Przede wszystkim trzeba dużo słuchać, bo w końcu to "dotrze" do mózgu i wydaje się już potem naturalne
G
Gevelka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja zaczęłam od serialu Pretty Little Liars i ściągnęłam sobie angielskie napisy. Oglądałam serial, do momentu, w którym się gubiłam (czyli na początku była to przeważnie jedna scena) a potem czytałam napisy. Po pewnym czasie zauważyłam, że mogę oglądac dłuższe kawałki bez robienia przerw na czytanie. Nadal kiepsko mi idzie oglądanie, ale jest lepiej niż było.
W
Wiedzma_z_Gor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

> Jak nauczyć się oglądać filmy po angielsku?

... zacząć oglądać filmy po angielsku:)

pzd!
quantum137
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu
Lucas96 - Właśnie nie umiem się połapać w słowach i dużo z nich mi umyka. - 10 lat temu
Gevelka - Tak właśnie jest na początku, musisz się osłuchać. A trudno się osłuchać, jeśli się nie próbuje. Po prostu zacznij ogladać bez napisów i nie przejmuj się tym, że czegos nie rozumiesz. Ja na początku robiłam tak, jak ktos już gdzieś wyżej pisał. Oglądałam fragment bez napisów, a gdy czegoś nie wyłapałam to ten sam fragment z napisami(angielskimi) i potem wylaczylam napisy i jeszcze raz oglądałam bez napisów. Za trzecim razem już się wiedziało, co powinno się usłyszeć i czułam się tak jakbym oglądała coś po polsku :) Z czasem nie będziesz już potrzebować odpalania napisów. Nie można się zrażać, nikt nie jest chodzącym słownikiem i początki zawsze bywają trudne. Ale to się później Ci opłaci - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Najlepiej wybrać jakiś serial, który już się widziało. I zacząć oglądać go bez napisów/lektora. Wciągnie Cię i ani się obejrzysz, a obejrzysz wszystkie sezony (miałem tak z Friends, a jest ich 10 sezonów!).
C
cichutki

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Na początku lepiej oglądać pokaźna ilość bajek, słownictwo i struktury gramatyczne łatwiejsze i wymowa prawie zawsze wyraźniejsza.
Zdecyduj jaki akcent chcesz przyswoić i skoncentruj się tylko na nim, powinieneś szybciej zacząć rozumieć co raz więcej.
Pipstaker7
grd - Bajki trzeba lubić. Ja jednak polecam na początek tydzień z BBC, a później już normalne filmy. Początkowo jest trudno, ale bardzo szybko zauważa się postępy. Tego nie trzeba od razu rozumieć. Ważne, żeby to robić. Po kilku razach wiadomo co się dzieje, więc nie trzeba oglądać "na nie wiem o co chodzi". Ważne tylko, żeby fragmenty były wystarczająco krótkie. - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

polecam flatmates na yt :) taka bajka z napisami :) z BBC
dupcia1

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ogladac, ogladac, ogladac :-) i cwiczyc slownictwo na Etutorze. Sporo filmikow jest na youtube z napisami.
Ostatnio znalazlem przesmieszna BBC komedie "Mind your language" z napisami https://m.youtube.com/watch?v=2iDK5RP2tw8
Mieszkajac w UK wiekszosc programow BBC, ITV i innych stacji sa z napisami,
podejrzewam, ze na aplikacjach android moze ich nie byc.

Autor wielu znanych książek do nauki i samo-nauki języka angielskiego - Leon Leszek Szkutnik, przed przystapieniem do ogladania filmow zalecał szybko opanowac najczęściej występujące słówka angielskie.
Moim zdaniem przynajmniej jest to liczba 9.000
piotr.grela
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Gdzie znajde ciekawe filmy na youtube po polsku z tlumaczem ? Z gory dzieki za wskazowki ...
Joannalowe

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja osobiscie robilbym tak: Znaleźć sobie ulubione seriale to po pierwsze ( w moim przypadku to sa, Dexter, Breaking Bad, Prison Break) a z filmow to Transporter i kilka innych, sa to pozycje oparte na moim przykladzie, wiec to juz od Was zalezy co lubicie najbardziej.

Nastepnie dobrze by bylo aby posiadac 2 wersje kazdych z nich [( Polskie, Angielskie napisy, Lub Jeszcze Dogodniej; Wydrukowana kartke z angielskimi napisami I jak ogladamy jakis odcinek to sledzimy takze napisy po Ang.)], Najpierw ogladamy po angielsku, a pozniej po polsku, albo jeszcze lepiej, ogladamy po polsku a potem sledzimy napisy z kartki i notujemy slowka, badz cale zdania jakie nas interesuja jak na przykladzie

Dexter Season 5 Episode 6: Ta osoba... (Zmarla dokladnie w miejscu w ktorym stoisz)

Slowa Wypowiedziane przez Debre Morgan Nie w nawiasach, a potem Dexter w Monologu (W nawiasach)

Debroah Whoever this Person Was..., Dexter Monologue: ( Is the person who died exactly where you're standing)

Scena podczas badania miejsca zbrodni, a dokladniej dokladniej w domu nalezacego do Boyda Fawler'a

I najlepiej to zanotowac sobie w zeszycie kiedy sytuacja miala miejsce, Bo pozniej bedziecie wiedzieli z automatu, Kiedy i jak slowa byly uzyte, i jak podczas rozmowy z kims po angielsku, to przypomnia sie Wam sceny z zycia wziete jak powyzej, podczas dobierania slow, nizeli slowo wyszukane ze slownika, ktore nie maja dla Was istotnego znaczenia


Wierzcie mi ze schodzi to dluzej wytlumaczyc na forum, niz to zrobic/zademonstrowac

Mam nadzieje ze troszeczke komus pomoglem

PS

Prosze zauwazyc, ze ja tez brne przez ten sam proces, i sporo mi jeszcze brakuje do bieglej znajomosci jezyka.
G
garrett85

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja bym proponował przerobić wszystkie lekcje na e-tutorze od poziomu A-1 do C-1 potem to samo na duolingo i busuu bo to podstawa - pamiętaj ,że odbiorcami filmów są rodowici mówcy angielskiego . Kolejna sprawa to użycie form skróconych, slangu, dialektów, różnych akcentów, mowy potocznej, wulgaryzmów, skrótów myślowyh, itp. Moim zdaniem to dodatek i to na końcu nauki. Jeśli coś ma dać to najpierw oglądałbym film po polsku potem po polsku z napisami ang ze dwa razy i na, następnie po ang. z polskimi napisami i na końcu po angielsku, jednak ile jest takich dobrych filmów, które można oglądać po kilka razy?
D
dawid34

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.