ZALOGUJ SIĘ

Prescriptive vs. descriptive grammar. Gramatyka normatywna kontra gramatyka opisowa

zmodyfikowany: 4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Wszystkie podręczniki, kursy do języka angielskiego nakazują nam jak mamy używać języka angielskiego.
W rzeczywistości, język codzienny, mówiony już tych reguł normatywnych się nie trzyma.
Rożnice pomiędzy gramatyka normatywna a opisową:

https://youtu.be/tyz2DfT6yX0

https://m.youtube.com/watch?v=ugf_yCelFE4

https://m.youtube.com/watch?v=Wn_eBrIDUuc

https://youtu.be/3kFnwvdKPuw

https://m.youtube.com/watch?v=o3jxC3zqkEE
piotr.grela
mblocka - Rozróżnienie pokazane w powyższych linkach jest trochę niedokładne.
Na studiach językowych zajęcia z gramatyki opisowej obejmują m.in. rozbiór logiczny zdania, czy wymowę (tą 'podręcznikową', a nie słyszaną na ulicy).
- 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Czy wyciągasz wniosek ryzykowny, iż normatywna gramatyka jest zbędna?
Piotrze zaczepiłeś trudny topic!
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu
piotr.grela - W szkołach, na kursach powinny być uczone obie gramatyki. Ta pierwsza nakazowa, normatywna, przydaje się w jezyku pisanym, testach a ta druga w języku codziennym, mówionym.

Czułem, że coś jest nie tak z tą nauką języka angielskiego, te podręczniki, bardzo popularni YouTuberzy - robią ludzi trochę w konia, poprzez upraszczanie pewnych rzeczy i nie do końca mówienia prawdy.

Np. Zamiast mówić, że nie wolno w języku angielskim używać podwójnego przeczenia.
Powinna ludzie być uczeni, że zaleca się w języku pisanym, formalnym nie używanie podwójnego przeczenia.
To samo dotyczy się z rodzielaniem bezokoliczników, niestawianie przyimków na końcu zdania, niezaczynanie zdań od spójników itd.
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Te uproszczenia mogą wynikać również trochę z chęci nie robienia ludziom uczącym się języka jeszcze większego zamieszania - szczególnie gdzieś w "początkowej" (czyli nie zaawansowanej) fazie przyswajania języka... uczę się w tej chwili programowania i powiem szczerze, że podobnie jest z tutorialami dotyczącymi podstaw i średniego zaawansowania w tematach IT - zbyt głębokie wchodzenie w szczegóły, pokazywanie wszystkich wariantów na początku powodowałoby dla wielu uczących się jeszcze większy mętlik i zamieszanie ...
F
Foxymf
piotr.grela - Wiele razy podchodziłem do nauki programowania JavaScript, C+, Visual Basic, HTML, XHTML. Zrobiłem parę stronek ale z trudem i nigdy nie widziałem siebie aby móc zarobić tym na życie.

Mam w rodzinie, osobę, która studiuje informatykę i jej nie idzie. Informatyka to nie granie w Call of Duty ale trzeba mieć smykałkę do tego i ciągle się rozwijać.

Przydałoby się taki portal jak Etutor ale do nauki programowania w różnych językach i na różnych poziomach...
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Hmmm, myślę, że trudno byłoby coś takiego opracować, choć są już portale np. Udemy, na których zamieszczono mnóstwo najróżniejszych tutoriali na różnych poziomach programowania. Ale wg mnie najbardziej liczy się podejście do takiej nauki - czyli podstawy z tego rodzaju materiałów, ale później to już własna praca i samorozwój. Bez ciągłego uczenia się nie ma w tej chwili dobrego programisty, może być jedynie w miarę dobry rzemieślnik...
F
Foxymf
piotr.grela - Dzięki za tego linka do Udemy. Do tej pory korzystałem z portalu przeznaczonego raczej dla dzieci https://www.khanacademy.org/

Nie sztuka się uczyć, wszystkiego jak leci, bo mamy ograniczenia czasowe. Sztuką jest nauczyć się na początku tego, co przyniesie nam największy pożytek.
- 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki