ZALOGUJ SIĘ

emfazę z czasownikiem to be? Np. I do be stupid v I am stupid, I really do?

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Cześć, mam takie pytanie. Jak utworzyć emfazę z czasownikiem to be? Np. I do be stupid v I am stupid, I really do? Czy może się nie da i wtedy trzeba powiedzieć tak: I am really stupid.
N
nox_name

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Z "to be" takie wzmocnienie jest niemożliwe. "Do" nie łączy się z auxiliary i modal verbs.

Jak zapewne wiesz, emfatyczne "do" występuje w tego typu zdaniach twierdzących:
> I do like it.
> He does seem to remember that.
> She did sing that song.
Dodając czasownik posiłkowy (auxiliary verb) "do", kładziemy nacisk na czasownik główny, przez co wzmacniamy wydźwięk danego twierdzenia. Tak jakby potwierdzamy to, co chcemy powiedzieć. Tak będzie z większością czasowników.

"To be" działa inaczej. Zawsze występuje samo i, podobnie jak "do" oraz "have", może pełnić rolę czasownika posiłkowego. Do stworzenia emfazy, zamiast "do", będą służyły przysłówki, np.
> I really am sorry.
> It definitely isn't your fault.
> She is indeed a smart girl.
?
Gość
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu
nox_name - Rozumiem, tak przypuszczałam, że tutaj emfaza wygląda inaczej. Myślałam tylko, że podmiot i czasownik 'to be' są obok siebie. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. - 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
Gość - Nie ma sprawy. A co dokładnie masz na myśli, mówiąc, że podmiot i czasownik są obok siebie. Tzn. tak jak pisałaś w pytaniu — "I am really stupid"? Jeśli o to chodzi, słowo "really" może występować w różnych miejscach, ale wtedy kładziemy nacisk na inny wyraz i trochę co innego wyrażamy. Kiedy powiemy o czymś "that is really stupid", to "really" bardziej odnosi się do "stupid" i podkreślamy, że coś jest bardzo głupie. Zmiana kolejności na "that really is stupid" spowoduje, że akcent przenosi się na "to be". Porównanie z polskim w tym wypadku chyba będzie właściwe. Po polsku wyrażamy trochę co innego, mówiąc "on jest naprawdę mądry", a co innego "on naprawdę jest mądry". - 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki