ZALOGUJ SIĘ

Phrasal verbs z take, które warto znać

22.01.2020

Powrót do listy wpisów

Phrasal verbs budzą sprzeczne emocje. Można je lubić, można ich nie znosić. Lepiej jednak obdarzyć je przynajmniej względną sympatią, bo pojawiają się w języku angielskim nieustannie. Opanowanie ich nie jest takie trudne, jak może się wydawać, a pozwoli lepiej rozumieć język i swobodniej rozmawiać po angielsku.

Pamiętasz czym są czasowniki złożone, czyli w języku angielskim phrasal verbs? Pisaliśmy już o tym krótko we wpisie poświęconym phrasalom z get. Możesz zajrzeć do niego w celu odświeżenia wiedzy (a także poznania kolejnych przydatnych czasowników złożonych), ale dla pewności zrobimy szybką powtórkę z teorii również tutaj.

Phrasal verbs - co to

Angielskie phrasal verbs, czyli po polsku czasowniki frazowe lub złożone, są połączeniem czasownika z przysłówkiem (na przykład out), przyimkiem (in, at) lub jednym i drugim.

Jak używać czasowników złożonych

Często, odważnie i rozsądnie :). Są jednym z najważniejszych elementów nauki języka angielskiego. Musisz jednak pamiętać, że mają one swoje własne tłumaczenie, które nie zawsze jest tożsame z tłumaczeniem ich części składowych. Trzeba więc nauczyć się ich na pamięć :).

Angielskie czasowniki złożone z take

Zaczynamy zabawę. Dzisiaj na tapecie phrasal verbs z czasownikiem take. Pamiętaj, aby po lekturze wpisu dodać wszystkie do swojego zestawu powtórkowego. Take them all!

Jeżeli chcesz powiedzieć, że jakiś problem czy temat warto rozłożyć na części pierwsze, użyj czasownika złożonego take something apart . Możesz go również stosować, jeśli masz na myśli dosłowne rozkładanie, rozbieranie czy rozkręcanie czegoś, na przykład jakiegoś urządzenia.

take something apart - rozłożyć coś (rozebrać coś na części)
I don’t understand this issue. I have to take it apart
Nie rozumiem tego zagadnienia. Muszę
rozłożyć je na części.

Robert: Muszą rozebrać cały silnik.

Jesteś podobna do swojej mamy. Jesteś podobny do swojego brata. Jak to powiedzieć po angielsku? Używając czasownika złożonego take after somebody , który oznacza właśnie odziedziczyć po kimś wygląd lub zachowanie.

take after somebody - być podobnym do kogoś, wdać się w kogoś
Everyone tells me I take after my grandfather. 
Wszyscy mówią, że
jestem podobny do mojego dziadka.

Robert: Jesteś zdecydowanie podobna do swojej matki.

Jeśli ktoś świetnie naśladuje lub parodiuje innych, po angielsku powiemy, że potrafi take somebody off . Jeśli masz jakiegoś obcojęzycznego znajomego, który posiada taki talent, możesz go w ten sposób skomplementować. Czasem takie parodiowanie może być jednak irytujące. Na przykład wtedy, gdy znajomy robi to jedynie po to, żeby wyprowadzić Cię z równowagi.

take somebody off - naśladować kogoś, parodiować kogoś
When he wants to annoy me, he always takes me off
Kiedy on chce mnie wkurzyć, zawsze mnie
parodiuje.

Julia: Jesteś świetny w naśladowaniu ludzi!

Kolejny przydatny phrasal do kolekcji to take something over , czyli przejąć, objąć coś, zawładnąć czymś. Można używać go na dwa sposoby - z something pośrodku i na końcu. Obie formy są poprawne.

take something over, take over something - przejmować, zdobywać, zawładnąć
They took over all the family fortune. 
Przejęli cały rodzinny majątek.
 

Laura: Jak tam Peter?
Hannah: Jego nowa dziewczyna całkowicie zawładnęła jego życiem.

Każdy ma czasem gorszy dzień. Taki, kiedy ciężko trzymać emocje na wodzy, a rozdrażnienie sięga zenitu. Niewiele potrzeba, by wybuchnąć i wyładować się na niewinnej i zupełnie nieświadomej osobie. Jak to powiedzieć po angielsku? Używając czasownika złożonego take something out on somebody .

take something out on somebody - wyładować coś na kimś, czepiać się kogoś
I think you shouldn’t take your anger out on him.
Myślę, że nie powinnaś
wyładowywać na nim swojego gniewu.

Julia: Proszę, nie wyładowuj na mnie swojej frustracji.

I jak? Odczarowaliśmy angielskie czasowniki złożone? Mamy nadzieję, że będziesz powtarzać je z ochotą i zapałem. Przygotowaliśmy specjalną listę słówek i zdań z wykorzystaniem phrasal verbs użytych w tym wpisie. Możesz do niej wejść, klikając w poniższy link.

POWTÓRZ CZASOWNIKI ZŁOŻONE

Więcej przydatnych na co dzień angielskich czasowników złożonych znajdziesz w naszych poprzednich wpisach - poświęconych phrasalom z get oraz z look

Wszystkie czasowniki złożone, które zaprezentowaliśmy we wpisach, możesz dodać do swoich powtórek i uczyć się angielskiego online z naszą aplikacją. 
 

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij