ZALOGUJ SIĘ

Źle działający algorytm "inteligentnych powtórek"

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Im dłużej używam Etutora (a używam codziennie przez ostatnie ponad 500 dni, więc coś mogę powiedzieć) , tym bardziej odnoszę wrażenie, że "inteligentny algorytm" jest niezbyt światły, a wręcz ciemny. Stąd też moja prośba, żebyście przyjrzeli się jeszcze raz jego działaniu i go zmienili.

Jak dla mnie to całkowicie nielogiczne jest, żeby słowo, którego kompletnie nie pamiętam (bo było ostatnio pół roku temu) i któremu daję "1" pojawiło mi się następnym razem za... 8 miesięcy! Skoro go nie pamiętam to sensowne zdawałoby się, żeby się pojawił dnia nastepnęgo, a potem w trochę dłuższych odstępach czasu niż słówko całkowicie nowe, ale jednak zgodnie z krzywymi uczenia się względnie od nowa.
Odnoszę też wrażenie, że algorytm bierze pod uwagę ostatnią odpowiedź (a żeby "zdać" powtórki to przecież ostatecznie i tak musimy zaznaczyć przynajmniej "2") do wyznaczania kolejnej daty.

Aktualnie to po n-tej potwórce (okolice 5), jeśli danego słowa nie pamiętamy to jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest usunąć dane hasło i dodać je ponownie. Jeszcze pół biedy, gdy jest to słowo/zdanie wyciągnięte jest ze słownika, ale czasem są słowa/zdania, które możemy znaleźć tylko w lekcji, a dodawanie w ten sposób jest strasznie męczące. Zresztą nie o to chyba chodzi w inteligentnych powtórkach, żeby go usprawniać bardzo prowizorycznymi metodami.

Jakbyście mogliby też udostępnić tę magiczną formułę to również byłbym wdzięczny.

Z góry dziękuję za odpowiedź
C
chasdiel
parseq - Faktycznie chyba nie powinno być tak, że słowo wcześniej nauczone po serii powtórek, obecnie (miesiące później) zostaje wykryte jako zapomniane (ocena 1) i jest umieszczane do ponownej powtórki dopiero za kolejne wiele miesięcy. - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Skontaktowaliśmy się mailowo w tej sprawie.
piotrek0515
Pracownik eTutor
parseq - Problem wydaje się być generalny, a nie jednego użytkownika. Jaki może być więc powód braku jawnego przepływu informacji w obie strony? (Patrz też mój komentarz poniżej. Również raportowałem analogiczną obserwację ponad 2 tygodnie temu - bez odpowiedzi.) - 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
darkobo - Aż mnie zachęciliście i też sprawdziłem - jedno ze starszych słówek (dodane 5.08.2015 r., 17 powtórek do tej pory) otrzymało po "1" termin powtórki wyznaczony na 23.12.2019., a inne za 2 lub 4 dni (dodane w 2013 i 2015 r., ponad 200 powtórek do tej pory, ale też i takie dodane w sierpniu 2017, 57 powtórek do tej pory, w 2013 r. i 53 powtórki do tej pory. Inna ciekawostka - słówko dodane w kwietniu 2013 r., 24 powtórki do tej pory, następna: 01.06.2019 r.). A inne słówko - dodane 27.07.2017 r., powtórzone dotąd 20 razy - termin następnej powtórki: 01.02.2020 r. Niestety nie ma historii, jakie oceny te słówka dostawały wcześniej. - 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
darkobo - Domyślam się, że algorytm jest tajny, ale mimo wszystko warto byłoby choć trochę poznać jego logikę. A zwłaszcza, jak na niego wpłynęła likwidacja jednej z możliwych wcześniej odpowiedzi. - 5 lat temu
parseq - Przy podanych ilościach powtórek algorytm może uznawać, że tak często powtarzanego elementu nie da się skuteczniej nauczyć.
Jednak w przypadku moich obserwacji ilości powtórek prowadzące do oceny "Świetnie" a potem do powrotu na "Źle" nie są tak wysokie (szacuję: <9). Mimo to, następna powtórka była u mnie "wyliczana" na za 91 dni. A przy kolejnej odpowiedzi na stary i dalej umiany element - na 98 dni, czyli tylko o 7 dni więcej.
Z obu obserwacji nasuwa się wniosek, że algorytm rozkładania powtórek kieruje się średnią z ocen poprzednich i bieżącą. Jeśli ocen starszych i pozytywnych (wiele "Dobrze", trochę " Świetnie") jest sporo, to jedna ocena "Źle" ma niewielki wpływ na rozkład.
- 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Czy cokolwiek zostanie w temacie ruszone? Jakieś postępy nastąpiły? Tak się składa, że niektóre słowa, które dodałem ponad rok temu i których nie pamiętam mają (po daniu im oceny "1") następną datę powtórki wyznaczoną na 2020, więc trochę marnie to widzę bez odpowiednich zmian.
C
chasdiel
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu
parseq - Opisałem precyzyjnie podobne obserwacje dotyczące funkcjonowania algorytmu rozkładającego powtórki ok. 2 tygodnie temu na forum (Społeczność/Pytania) w wątku pt. "Kalendarz powtórek w zależności od samooceny przy starych słówkach". Temat podjęty przez użytkowników, jednak do tej pory też bez reakcji ze strony eTutor. - 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki