ZALOGUJ SIĘ

as...as - niejasności w opisie konstrukcji

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Witam. W lekcji poświęconej konstrukcji "as...as" widnieje informacja, że "Po konstrukcji (not) as ... as możemy użyć zaimka w dopełnieniu (me, you, him, her, it, us, you, them) w mowie nieformalnej lub podmiotu z czasownikiem w wersji formalnej"

Podane są następujące przykłady:
"I'm not as fast as him"
"I'm not as fast as he is"

Czy jeżeli napiszę: "I'm not as fast as he" będzie to błędem? W żadnym innym opisie tej konstrukcji nie spotkałem się ze stwierdzeniem, że muszę użyć zaimka w dopełnieniu lub podmiotu z czasownikiem.

W "Wielkiej gramatyce" Edgarda widziałem przykład: "Mark isn't as intelligent as Tom" a nie "Mark isn't as intelligent as Tom is"

Stąd nasuwa się pytanie: czy MOŻEMY UŻYĆ czy MUSIMY UŻYĆ którejś z tych konstrukcji?
M
Marcin_1988

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Cześć!
W takiej konstrukcji musimy zwracać szczególną uwagę używając zaimków osobowych. Przykład z Tomem (Mark isn't as intelligent as Tom) to trochę inna kwestia, gdyż Tom to imię, a nie zaimek.
Sprawa wygląda tak:
- w nieformalnym stylu (mówionym, w rozmowie z kumplem, smsie, itp.) możemy używać "me, him, she, them", itd. po słowie "as". --> She doesn't sing as well as me.
- w stylu formalnym preferuje się podmiot + czasownik po słowie "as" --> She doesn't sing as well as I do.
- w nowoczesnej odmianie języka angielskiego (czyli od dobrych paru dekad) konstrukcja podmiotu bez czasownika "as well as he" jest niespotykana i raczej niekompletna.
Więc może ""I'm not as fast as he" nie jest błędem, ale zdecydowanie brzmi niecodziennie i jakby czegoś tam zdecydowanie brakowało.
agnieszka.kw
Pracownik eTutor
Marcin_1988 - "Przykład z Tomem (Mark isn't as intelligent as Tom) to trochę inna kwestia, gdyż Tom to imię, a nie zaimek."

W takim razie zdanie powinno brzmieć "Mark isn't as intelligent as Tom is" - zgodnie z zasadą opisaną w kursie.

W kursie pojawia się również zdanie "They don't go out as often as you". Zgodnie z zasadą po "you" powinno stanąć "do".
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
Marcin_1988 - I jeszcze jedna kwestia. Czy użycie zaimka w dopełnieniu (me, you, him, her, it, us, you, them) w mowie nieformalnej lub podmiotu z czasownikiem w wersji formalnej dotyczy tylko "not as...as" czy również "as...as". W regułce w ramce wzięliście "not" w nawias co jest trochę mylące. - 5 lat temu
parseq - Myślę, że wzięcie "not" w nawias jest właściwe, bo dla mnie nawias ten wyraża opcjonalność użycia "not": zależnie od potrzeby znaczeniowej. Poza tym gramatyczny schemat w niebieskiej ramce ( https://www.etutor.pl/lessons/en/a2/9/1/40231 ) jest z/bez "not" jednakowy, co odczytuję z podanych w ramce przykładów. - 5 lat temu
agnieszka.kw - Wygląda na to, że niejasno się wyraziłam.
Pytanie dotyczyło zaimków (w dopełniaczu), zatem chciałam tylko podkreślić, że zdanie z Tomem nie wpisuje się w kontekst zaimków (bo Tom to imię :-)). Chodziło tylko o taką drobną różnicę. Jeśli chodzi o schemat tworzenia konstrukcji, nic się nie zmienia: "Mark isn't as intelligent as Tom (is)" to poprawne wersje.
- 5 lat temu
Marcin_1988 - A co z takim przykładem?

"They don't go out as often as you" - Oni nie wychodzą tak często jak wy

Dlaczego na końcu zdania nie stoi "do"?
- 5 lat temu
Marcin_1988 - Ponawiam pytanie. - 5 lat temu
parseq - Ja zrozumiałem, że poprawne są obie wersje: "... as often as you [do]", gdzie czasownik na końcu jest możliwy lecz niekonieczny.
Wynika to również z odpowiedzi na zadane przeze mnie dodatkowe pytanie: "as ... as w wersji formalnej z imieniem zamiast zaimka".
- 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.